Lasy Państwowe manipulują ws. Puszczy Karpackiej

Opublikowano: 22.03.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2287

Była Puszcza Karpacka, doszedł PiS do władzy i znikła! Na konferencji prasowej Lasów Państwowych powiedzieli, że nie ma takiej puszczy a dziennikarka, która zapytała o jej wycinanie, sobie ją wymyśliła! Zobaczcie, jak ich zaorała faktami…

We wtorek w Międzynarodowy Dzień Lasów Greenpeace Polska zorganizował alternatywną konferencję prasową przed siedzibą Lasów Państwowych. Organizacja odniosła się do faktu, że przedstawiciele Lasów Państwowych podważają wartość przyrodniczą Puszczy Karpackiej. Lasy Państwowe niszczą nasz najcenniejszy górski las, wycinają olbrzymie drzewa i próbują do tego dorobić ideologię – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace.

„Rząd premiera Morawieckiego już prawie dwa lata temu obiecał powiększenie polskich parków narodowych, ale do tej pory nic w tej sprawie nie zrobił. Rząd nawet nie wstrzymał wycinek w planowanych parkach narodowych. Efekty są zatrważające i widać to najjaskrawiej w Puszczy Karpackiej; w Bieszczadach i na Pogórzu Przemyskim. Pod piłami padają olbrzymie drzewa o rozmiarach pomników przyrody, drzewa, które przetrwały zabory, które przetrwały obie wojny światowe i komunę, ale nie przetrwały rządów Solidarnej Polski” – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

W ostatnich tygodniach polski internet po raz kolejny obiegły szokujące zdjęcia pokazujące skalę wycinek w Puszczy Karpackiej. Pod piłami padają olbrzymie buki i jodły, sięgające nawet 4,5 metra w obwodzie. Inicjatywa Dzikie Karpaty i Greenpeace ujawniły, że Lasy Państwowe wycinają znacznie więcej drzew o wymiarach pomników przyrody, niż leśnicy oficjalnie deklarują. W połowie marca Lasy Państwowe opublikowały komunikat, w którym podważają wartość przyrodniczą Puszczy Karpackiej i pogardliwie odnoszą się do działaczy na rzecz ochrony przyrody.

„Lasy Państwowe, zamiast chronić polskie lasy, stały się machiną do umacniania politycznych wpływów dla ludzi Zbigniewa Ziobry. Doszło do takiego absurdu, że musimy prostować informacje podawane przez podmiot, który powinien działać w interesie nas wszystkich. Wygląda to tak, jakby Lasy Państwowe cięły ile się da w Puszczy Karpackiej, bo mają świadomość, że Polacy nie akceptują niszczenia najstarszych polskich lasów i niedługo ktoś wreszcie ukróci ten proceder” – dodaje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

W trakcie konferencji prasowej aktywiści i aktywistki Greenpeace przekazali kierownictwu Lasów Państwowych kilkaset listów w sprawie ochrony Puszczy Karpackiej, które ludzie z całej Polski napisali do Lasów Państwowych i ministry klimatu Anny Moskwy.

„W tych listach widać to, co możemy wyczytać w licznych badaniach opinii publicznej: Polacy kochają polską przyrodę i kochają Puszczę Karpacką i chcą, by nasze najdziksze góry były lepiej chronione. Miejmy nadzieję, że rządzący polska przyrodą wezmą sobie te życzenia do serca, a Bieszczady i Pogórze Przemyskie zostaną objęte właściwą ochroną – czyli parkami narodowymi” – mówi Aleksandra Wiktor, koordynatorka kampanii przyrodniczej w Greenpeace.

W latach 1990. na obszarze Puszczy Karpackiej planowano znaczne poszerzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz utworzenie Turnickiego Parku Narodowego w okolicach Arłamowa. W ostatnich latach na obszarze planowanych parków narodowych wzmożono wycinki, które spowodowały gwałtowne protesty społeczne i protesty środowisk naukowych. 25 marca miną dwa lata odkąd Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej Polskiej Akademii Nauk apelował o wstrzymanie wycinek w Puszczy Karpackiej.

Autorstwo: Marek Józefiak
Źródło: Greenpeace.org
Wstęp: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 22.03.2023 17:30

    ,,pejsaci,, wołają o kasę ,to klakierki wycinają na potęgę. Nie udało się cichcem sprzedać im lasów, to sprzedają drzewka po kawałku..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.