Laserowa geoinżynieria

Opublikowano: 27.05.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Naukowcy zaproponowali nowy sposób wpływania na pogodę. Planuje się wykorzystanie do tego technologii laserowej. Plan zakłada kruszenie w ten sposób kryształków lodu zalegających w chmurach typu cirrus.

Kilka dni temu w czasopiśmie “Science Advances” naukowcy poinformowali o udanym eksperymencie kruszenia maleńkich cząstek lodu przeprowadzonym w laboratorium. Wiadomym jest, że mniejsze cząstki lodu w chmurach, a im więcej ich, tym bardziej intensywne chmury odbijają światło spada na nich.

Naukowcy mają nadzieję, że rozdrobnienie kryształków lodu unoszącego się na niebie, może zwiększać ilość odbijanego światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a tym samym wspomagać walkę z globalnym ociepleniem.

Specjaliści z Uniwersytetu w Genewie i Karlsruhe Institute of Technology eksperymentowali z zachowaniem wody w komorze chłodzącej, która symulowała warunki atmosferyczne na dużych wysokościach, w jakich zwykle tworzą się chmury typu cirrus. Zamarzającą w komorze wodę rozkruszono stosując silne lasery.

W momencie zetknięcia się kryształków lodu z wiązką laserową, gwałtownie wzrasta ich temperatura i większość jest przekształcana w parę wodną. Jednak para wodna szybko skrapla się, tworząc jeszcze mniejsze cząstki. Dzięki temu powinna powstać jeszcze skuteczniejsza powłoka odbijającą promieniowanie słoneczne.

Z pewnością zanim technologia ta stanie się dostępna na szeroką skalę minie jeszcze trochę czasu. Poza tym istnieją poważne kontrowersje odnośnie planów manipulowania chmurami, ponieważ może mieć to niebezpieczne konsekwencje. Poza tym chmury nie tylko odbijają promieniowanie pochodzące ze Słońca, ale również to promieniowanie, które emituje podgrzewana Ziemia.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szymon Dąbrowski
Użytkownik

Wilhelm Reich opracował dużo prostszy sposób, wykorzystując naturalne zasoby Ziemi (tzw. Cloudbuster – “rozpraszacz chmur”).