Łamiesz zasady praworządności? Nie dostaniesz funduszy!

Opublikowano: 20.01.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1628

Podjęta przez Parlament Europejski decyzja to sygnał wysłany do Warszawy i Budapesztu. Od 2021 roku wypłata funduszy unijnych będzie warunkowana przestrzeganiem zasad praworządności i demokracji. Gdyby takie przepisy obowiązywały wcześniej, to Polska i Węgry zostałyby pozbawione miliardów euro już kilka lat temu.

Parlament Europejski zaaprobował nowe zasady rozdziału środków strukturalnych. Już za dwa lata ich wypłata będzie związana z oceną stanu praworządności w kraju członkowskim. To efekt problemów, jaki sprawiali (od 2010 roku) Victor Orban i (od 2015 roku) Jarosław Kaczyński. Za zmianami zagłosowało 397 deputowanych, 158 było przeciwnych, 69 wstrzymało się od głosu. Kolejny etapem procedowania będzie głosowanie w Radzie Unii Europejskiej, złożonej z ministrów krajów członkowskich.

Na czym dokładnie mają polegać zmiany? Projekt „pieniądze za praworządność” stanowi, że decyzja Komisji Europejskiej o zawieszeniu wypłat funduszy (a w skrajnym wypadku odebrania części funduszy) może być uchylona przez Radę UE tylko przez większość kwalifikowaną, czyli 55 proc. krajów reprezentujących 65 proc. ludności Unii. Dotychczas kraje naruszające zasady praworządności, a więc Polska, Węgry, wspomagane okresowo przez Czechy i kraje bałtyckie, korzystając z prawa weta mogły w nieskończoność blokować tego typu działania dyscyplinujące.

Komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger przekonywał, że „nie chodzi sankcje, lecz o ochronę unijnych pieniędzy, o gospodarność, jednak jest to tylko formalne uzasadnienie, opierające się na założeniu, że kraje w których zachodzi erozja demokratycznych procedur, są też ogniskiem zachowań korupcyjnych i uzależniania wypłaty środków od decyzji politycznych.

Więcej o faktycznych intencjach można się dowiedzieć z wypowiedzi Fina Petri Sarvamaa, reprezentanta Europejskiej Partii Ludowej w komisji pracującej nad projektem. – Łamanie zasad państwa prawa będzie karane. Respektowanie praworządności jest bowiem warunkiem demokracji, stabilności i wzajemnego zaufania w UE. Bez praworządności UE traci wiarygodność.

Czy reguła „pieniądze za praworządność” wejdzie w życie? Możliwe, choć do jej przegłosowania w Radzie UE potrzebna jest większość kwalifikowana trzech czwartych głosów.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 20.01.2019 15:56

    Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do naszej “suwerenności”? Jak nie żydzi czy to z Izraela czy USA, to jeszcze UE a ostatnio nawet Ukraińcy. Wszyscy mówią, że Ukraina to państwo upadłe. Ciekaw jestem jak by wyglądał nasz los po opuszczeniu UE i NATO. Prawdopodobnie bardzo podobnie. Wybór między dżumą a cholerą. Pomocy znikąd.

  2. Husar 21.01.2019 11:47

    Najważniejsze aby Polska w końcu zaczęła mówić głosem Polaków i realizować własną drogę.
    Póki decydują za nas v kolumny żydowsko niemieckie nie ma szans na sukces. Ich partie tu zainstalowane celowo prowadzą taką nijaką politykę donikąd.
    A póki tak jest to daleko nie zajedziemy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.