Łagry za krytykowanie Armii Czerwonej

Opublikowano: 28.06.2013 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 0

Już niedługo na terenie Federacji Rosyjskiej może zostać wprowadzone prawo zakazujące oskarżania Armii Czerwonej o zbrodnie z okresu II Wojny Światowej. Projekt ustawy na ten temat wpłynął w poniedziałek (24 czerwca) pod obrady Dumy Państwowej. Zmiana przewiduje również wprowadzenie odpowiedzialności karnej za nieprawidłowe wyrażanie się o “bohaterskiej Armii Czerwonej” – według projektu może za to grozić nawet do 5 lat łagrów.

Nowy projekt ustawy zawierający odpowiednią poprawkę do kodeksu karnego FR został przedłożony Dumie przez Irinę Jarową, która piastuje tam stanowisko przewodniczącej parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa. Nowa ustawa jest dziełem polityków z partii Jedna Rosja, związanej z Władimirem Putinem.

Istnieje spora obawa, że ustawa wejdzie w życie, gdyż wszystkie trzy partie opozycyjne, czyli Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i Sprawiedliwa Rosja (SR) opowiedziały się za jej poparciem. Również Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej pozytywnie zaopiniował zmianę.

Nowa ustawa przewiduje kary za “negowanie wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze”, “negowanie działalności armii państw koalicji antyhitlerowskiej w sferze podtrzymywania pokoju i bezpieczeństwa w czasie II wojny światowej”, jak również “świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o działalności armii państw koalicji antyhitlerowskiej w latach II wojny światowej, związanych z oskarżaniem o popełnienie zbrodni, w tym przy użyciu sfabrykowanych dowodów oskarżenia”.

Za popełnienie któregoś z powyższych “przestępstw” grozić będą poważne kary finansowe lub pozbawienia wolności. Osoba cywilna, która będzie mówić prawdę o Armii Czerwonej może spodziewać się kary grzywny w wysokości do 300 tysięcy rubli (około 9,2 tysięcy dolarów) lub pozbawienia wolności na okres do 3 lat. Jeśli nowe prawo złamie osoba wykorzystująca do tego stanowisko służbowe lub media to kary pieniężne mogą wynieść nawet 500 tysięcy rubli, a pozbawienie wolności może trwać nawet 5 lat w koloniach karnych.

“Związek Radziecki razem z innymi krajami koalicji antyhitlerowskiej walczył z faszyzmem. Wszelkie próby innego interpretowania i oceniania roli Armii Czerwonej podczas II wojny światowej są sprzeczne nie tylko z obiektywnymi danymi historycznymi, ale również z samym międzynarodowym aktem prawnym” – powiedziała pomysłodawczyni projektu, Irina Jarowa. “Związek Radziecki w czasie II wojny światowej wykonywał misję obrońcy. Wszystkie działania naszych wojsk miały charakter wyzwoleńczy. Wykonywaliśmy misję budowy pokoju” – dodała.

W opinii pani deputowanej bardzo ważny jest werdykt Trybunału w Norymberdze, który daje nie tylko historyczną ocenę wydarzeniom II Wojny Światowej, ale również określa precyzyjnie, kto popełnił wtedy zbrodnie przeciwko ludzkości i pokojowi. A dokładniej chodzi o to, że część rosyjskich historyków uważa, iż Trybunał Wojskowy w Norymberdze o śmierć polskich oficerów w Katyniu oskarża Niemców.

Nowa ustawa jest również odpowiedzią na krytyczne wypowiedzi opozycjonistów dotyczące Smierszu, którego 70-lecie powstania obchodzone było niedawno w Rosji. Smiersz został porównany przez jednego z opozycyjnych polityków, Leonida Gozmana, do Waffen SS. Stwierdził on, że jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma formacjami polegała na tym, iż ”Smiersz nie miał ładnych mundurów”. Apelował on również, aby nie gloryfikować tej organizacji.

Na podstawie: PAP
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Gregor
Użytkownik
Gregor

Kłania się “Archipelag Gułag” – A. Sołżenicyna, naprawdę warto przeczytać.

cetes
Użytkownik

Warto. Też jestem tego zdania.

Należy jednak również pamiętać o żydowsko-niemieckiej ofensywie mającej zdjąć z Niemiec odpowiedzialność za wywołanie IIWŚ i winę za budowę obozów koncentracyjnych, a obciążyć nimi Polskę.

Tutaj widać, kto odrobił lekcję z troski o interes własnego państwa.

manriusz
Użytkownik
manriusz

“Związek Radziecki w czasie II wojny światowej wykonywał misję obrońcy. Wszystkie działania naszych wojsk miały charakter wyzwoleńczy. Wykonywaliśmy misję budowy pokoju” to zdanie mnie rozłożyło kompletnie.
Za 20 czy 30 lat rosyjscy historycy “odkryją” tajne dokumenty którą stwierdzą iż ZSRR broniło się przed inwazją z Polski.Działając prewencyjnie zajęła nasze wschodnie ziemie.
Ktoś kiedyś stwierdził iż fakt jest “czynem lub zdarzeniem dokonanym”.Jak widać jest prawda i “prawda”.

Gregor
Użytkownik
Gregor

Szpetne zdania z artykułu, cytaty szkalujące wprost historyczną prawdę są niczym nowym, to zwyczajny powrót do komunistycznej retoryki, znamy to już dobrze z czasów PRL-u. Zresztą właśnie takimi straszydłami byli straszeni i gnębieni ludzie relacji Sołżenicyna i on sam.

toya
Użytkownik
toya

Najpierw do aftora artykułu: partia Putina nazywa się nie Jedna Rosja a JEDYNA ROSIJA.
Do-Gregor, warto, czy trzeba wiedzieć, że Sołżynicyn był w obozie szpiclem kontrrazwiedki NKWD.
No i jak wynika z obrad Dumy, teraz już nie będzie można mówić o tym, że KRASNOARMIEJCY w pogoni za chfaszystami po drodze gwałcili bez pamięci wszystkie kobiety i to zbiorowo. W żadnym wypadku, nie można też będzie publikować wspomnień tych, którzy pamiętają to, że wszystko co krasnoarmiejcy znajdowali po drodze do Berlina-niszczyli doszczętnie głosząc jednocześnie: eto germanskoje, eto nada unicztożit’ (to jest niemieckie, to należy zniszczyć). W sumie Gregor czy chcesz, czy też nie, obaj podpadamy pod ros-sowieckie (?) prawo….

Gregor
Użytkownik
Gregor

Solzenicyna probowano zdyskredydowac juz nie raz.