Zderzak Łagiewki powraca

Opublikowano: 12.01.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 765

Po zeszłotygodniowym sukcesie w Kuwejcie, wynalazki oparte na rewolucyjnym odkryciu Lucjana Łągiewki zdobyły kolejne medale na targach Brussels Innova 2010. Świat już od prawie roku zachwyca się polskim odkrywcą, w Polsce trudno mówić o sprzyjającym projektowi entuzjazmie. Czy po raz kolejny polska myśl techniczna będzie musiała rozkwitać poza krajem?

Od 59 lat brukselskie targi INNOVA to jedno z najważniejszych spotkań odkrywców z całego świata. W tym roku naukowcy z 30 krajów zaprezentowali ponad 500 wynalazków. Bruksela po raz pierwszy miała szansę przyjrzeć się rewolucyjnej metodzie EPAR, która umożliwia zredukowanie skutków zderzeń obiektów fizycznych nawet o 90 %. Podobnie jak na wystawie Inventions Geneva oraz na IIFME w Kuwejcie, polscy wynalazcy zostali wyróżnieni najważniejszymi nagrodami. Lucjan Łągiewka, Przemysław Łągiewka oraz profesor Stanisław Gumuła otrzymali złoty medal za opracowanie metody EPAR. Ponadto wynalazcy zostali nagrodzeni srebrnym medalem za prace wdrożeniowe prowadzone dla lotnictwa w niemieckim oddziale, czyli EPAR R&D Germany GmbH. Sam Lucjan Łągiewka otrzymał z rąk burmistrza Jeana Demanneza Oficerski Order Zasług dla Wynalazczości (Ordre du Merite de Innovation au grande Officier). Jest to prestiżowa nagroda przyznawana za wybitny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Głównym celem organizatorów INNOVA jest jednak stymulowanie kontaktów biznesowych pomiędzy odkrywcami a inwestorami. Stoisko EPAR cieszyło się wielkim zainteresowaniem, niektórzy goście przybyli do Brukseli tylko po to, by zobaczyć polski wynalazek. Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR Przemysław Łągiewka przyznaje, iż szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się zabezpieczenia dróg oraz urządzenia dla transportu morskiego i lotniczego. Rozmowy są w toku. Po zeszłotygodniowych targach w Kuwejcie już zapadły konkretne decyzje. Arabscy inwestorzy chcą zastosować metodę EPAR w zabezpieczeniach portów, w celu zmniejszenia skutków uderzeń statków o nabrzeża. Specjaliści z Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR już opracowują projekty portowych odbojników mechanicznych dla tankowców, które nie tylko pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacji statków, ale również znacznie zwiększą bezpieczeństwo w portach.

W CBR EPAR prowadzone są kolejne badania, testowane są nowe możliwości zastosowania metody EPAR. Nagrody i międzynarodowe uznanie zostały dostrzeżone przez inwestorów różnych branż. Być może już niedługo polski wynalazek podbije świat, ale czy spełni się wielkie marzenie Lucjana Łągiewki o polskim sukcesie gospodarczym opartym na rodzimej myśli technicznej?

Opracowanie: r.o.
Źródło: HotNews


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ManiekII 12.01.2011 11:07

    Nasi politycy właśnie zatrudniają nowych pracowników i oni bardzo dobrze wiedzą co zrobić z Polską myślą techniczną.

  2. dartan 12.01.2011 22:06

    antypolscy politycy powinni już udać się bezpowrotnie w siną dal…
    bez prawa powrotu!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.