LADEE zbada atmosferę Księżyca

Opublikowano: 27.08.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 734

W piątek 6 września z Wallops Flight Facility wystartuje misja LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). W jej ramach na orbicie księżyca znajdzie się pojazd, którego zadaniem będzie zbieranie informacji o strukturze i składzie atmosfery Srebrnego Globu oraz sprawdzenie, czy pył z Księżyca wzbija się na duże wysokości. Szczegółowe zbadanie procesów zachodzących na Księżycu pomoże zrozumieć inne ciała niebieskie Układu Słonecznego. Uzyskane wyniki będą miały znaczenie dla badań nad Merkurym, dużymi asteroidami czy księżycami innych planet. “Cieniutka księżycowa atmosfera może być bardziej rozpowszechniona w Układzie Słonecznym niż sądzimy. Jej szczegółowe zbadaniem pozwoli nam lepiej zrozumieć Układ Słoneczny i jego ewolucję” – mówi John Grunsfeld z NASA.

Dzięki misji LADEE NASA będzie mogła też przetestować wiele nowych rozwiązań. Po raz pierwszy w praktyce zostanie użyta rakieta Minotaur V, sprawdzony zostanie system komunikacji laserowej o dużej przepustowości, a z Wallops Flight Facility wystartuje pierwsza misja poza orbitę Ziemi. LADEE to pierwszy pojazd w całości zaprojektowany, zbudowany i przetestowany przez Ames Research Center. Został on wykonany z kompozytów węglowych i jeśli zda egzamin, to podobne konstrukcje mogą zostać w przyszłości wykorzystane podczas wielu innych misji.

Mniej więcej miesiąc po starcie LADEE rozpocznie 40-dniową fazę testową. Po jej zakończeniu nastąpi trwająca 100 dni faza właściwych badań naukowych.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. awkward 27.08.2013 13:01

    Mogliby zacząć od dostarczenia WYSOKIEJ JAKOŚCI zdjęć powierzchni Księżyca….

  2. qhashbba 28.08.2013 14:19

    Przecież ponoć tam niema atmosfery…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.