Laboratoryjna mutacja świńskiej grypy

Opublikowano: 04.07.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 356

Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził informacje o zmodyfikowaniu wirusa świńskiej grypy w taki sposób, by mógł on pokonać system immunologiczny człowieka. Badania przeprowadzono w laboratorium University of Wisconsin-Madison, a po raz pierwszy napisał o nich przed dwoma dniami jeden z magazynów wydawanych w Londynie. Autorzy artykułu stwierdzili, że autorem badań nad 2009 H1N1 jest wirusolog Yoshihiro Kawaoka oraz, że część naukowców jest „przerażona” uzyskanymi wynikami.

W wywiadzie dla AFP Kawaoka potwierdził: “w odpowiednich warunkach laboratoryjnych byliśmy w stanie zidentyfikować kluczowe regiony, które pozwalają wirusowi 2009 H1N1 uniknąć układu odpornościowego”. Skrytykował przy tym szukające sensacji media. Zauważył, że celem takich badań jest sprawdzenie, w jaki sposób wirus może mutować w naturze, co pozwoli na opracowanie szczepionek przeciwko poszczególnym mutacjom. Badania Kawaoki zostały przedstawione ekspertom ze Światowej Organizacji Zdrowia.

To kolejne w ostatnich latach medialne kontrowersje wokół badań nad wirusami. W 2011 roku informowaliśmy, że rząd USA – po raz pierwszy w historii – poprosił magazyny naukowe o ocenzurowanie artykułów dotyczących prac nad zmodyfikowanym wirusem H5N1. Ludzkość wciąż boi się powtórki z pandemii hiszpanki, która w latach 1918-1919 zabiła około 50 milionów ludzi.

Zastrzeżenia wielu naukowców budzą nie same badania, ale fakt, że były one przeprowadzane w laboratorium o 2. poziomie bezpieczeństwa (BSL-2). W laboratoriach tego typu powinno się pracować w czynnikami stwarzającymi umiarkowane zagrożenie dla człowieka i jest mało prawdopodobne, by w warunkach laboratoryjnych doszło do zakażenia drogą powietrzną. Część ekspertów uważa, że badania, jakie prowadzi Kawaoka, powinny odbywać się w laboratoriach BSL-3 (tam pracuje się nad bakteriami i wirusami, które powodują ciężkie choroby lub śmierć, ale z którymi wiadomo jak walczyć) lub nawet w BSL-4, gdzie bada się najgroźniejsze z bakterii i wirusów (np. ebolę), na które nie ma żadnych lekarstw.

Profesor Kawaoka tymczasowo przerwał swoje badania. Ich wyniki zostały udostępnione naukowcom.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: MedicalXpress
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o