Kwota wolna od podatków to konieczność cywilizacyjna

Opublikowano: 25.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 506

Kwota wolna od podatków to konieczność cywilizacyjna. Ściślej mówimy o kwocie wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych, poza tym podatki płacimy jeszcze cały szereg innych podatków w tym w szczególności podatków pośrednich. Dotychczasowa wysokość kwoty wolnej od podatku byłam niesprawiedliwa społecznie. Nie bez powodu pan Andrzej Duda w trakcie swojej kampanii wyborczej deklarował podwyższenie kwoty wolnej od podatku do kwoty 8000 PLN. Wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby bardzo dużą ulgą dla wszystkich mało zarabiających.

Kwota wolna od podatku jest fundamentem sposobu obliczania podatków od dochodów osób fizycznych, wedle którego należność podatkowa od kwoty równej 3091 PLN lub mniej zawsze wynosi 0 PLN. Jeśli dochody podatnika nie przekraczają kwoty wolnej, zostanie mu zwrócona zaliczka, jaką zapłacił w ciągu roku podatkowego. Jeśli zaś podatnik zadeklarował więcej, tzn. miał wyższe dochody, to suma należnego podatku zostanie pomniejszona o 556,02 PLN, tj. 18% wartości kwoty wolnej od podatku. Nie mają prawa do jej stosowania osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym na podstawie karty podatkowej, ryczałtu lub podatku liniowego (w wysokości 19%). Podatek płaci się dopiero jak zarobiło się 3092 PLN

W idei systemu kwota wolna, to kwota przeznaczona dla osób najbiedniejszych, która mnie interesuje państwa polskiego podatkowo. Trzeba przyznać że założenie jest bardzo uczciwe, jeżeli bowiem zarobiliśmy mniej niż wynosi ta kwota, tzn. że jesteśmy bardzo biedni i pobieranie podatków nie będzie wcielone w życie.

W świetle jednego z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, kwota wolna od podatków w obecnej wysokości jest za niska. W uproszczeniu ponieważ nie gwarantuje mi osiągnięcie minimum egzystencji przez podatnika. Ta kwota to niespełna półtorej płacy minimalnej. Podnoszenie miesięcznego wymiaru dochodów minimalnych do dochodów rocznych jest szokujące. Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w których zdefiniowano kwotą wolną od podatków tracą moc 30 listopada 2016 r. Zgłoszony przez prezydenta projektu ustawy przewiduje kwotę 8002 PLN, jednak z zapowiedzi przedstawicieli rządu w tym pana premiera Morawieckiego, nie wynika żeby była szansa na taką kwotę. Budżetu nie stać, prawdopodobnie kwota ta, zostanie podwyższona dla osób najuboższych do około 6600 PLN. Zarabiając więcej byliby obciążenie progresją świadczenia. Więcej zarabiający, mieliby mniejszą kwotę wolną od podatku, w ten sposób finansowali by wyższe kwoty dla uboższych. Ma to znaczenie dla około 1 mln podatników. Jest to więc problem bardzo istotny społecznie, który będzie rozwiązany politycznie, tzn. władza przeprowadzi takie działania, które będą dla niej politycznie najkorzystniejsze. Wedle ujawnionych budżet będzie musiał dołożyć do tego kilkaset mln PLN. Działanie to, będzie miało wręcz rewolucyjne skutki społeczne, osoby ubogie naprawdę będą miały do dyspozycji więcej pieniędzy. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku de facto około 100% dla najuboższych, to rewolucja. Oczywiście w miesięcznie Nie będzie to jakaś szokująca kwota dla osób najmniej zarabiających. Obecnie miesięczny odlicza się około 46 czy 50 PLN, kwota będzie dwa razy większa. Nie robi to szału, ale jednak będzie zauważalne. Czy uda się to przeprowadzić w ten sposób, żeby te zmiany były dla budżetu obojętne?

Do innych krajów Unii Europejskiej, pod względem wysokości kwoty wolnej od podatków nie mamy się nawet co porównywać. Wielka szkoda że rząd nie wprowadzi wcześniej, reformy systemu podatkowego zakładającej ujednolicenie wszystkich składek i podatków W jednej powszechnej i obowiązkowej daninie. Chodzi o to że jeżeli mówimy o podatkach, to najważniejsza jest stabilność systemu. Z jednej strony gwarantuje ona zachowanie stabilnego poziomu dochodów budżetu państwa, a z drugiej strony daje poczucie pewności podatnikom. Ludzie muszą wiedzieć jakie podatki będą musieli zapłacić. W przypadku osób pracujących na podstawie umowy o pracę, ty informacji potrzebują zarówno zatrudniająca jak i pracownicy. System nie mógłby funkcjonować, jeżeli ludzie nie wiedzieliby ile zapłacą. Prostota systemu również jest wartością, tego o obecnym systemie nie da się powiedzieć i chyba już nigdy nie będzie się dało tego o nim powiedzieć. Dalsza komplikacja, zawsze będzie problemy i utrudnieniem dla podatników. Wszyscy zyskaliby na tym, gdyby wprowadzić prosty progresywny system podatkowy obejmujący wszystkich, na tych samych zasadach i bez wyjątku. Oczywiście poza osobami niepełnosprawnymi, który należy traktować w sposób szczególny. Niektórzy nazywają to podatkiem dwuliniowym.

Tymczasem cieszmy się z rozwiązań proponowanych przez rządzących, to dobrze że rząd chce wspierać osoby najuboższe. Jednakże podcinanie skrzydełek nieco większym kurczakom, również powinnam mieć swoją granicę. Dominująca część możliwe do opodatkowania wartości dodanej w naszym kraju, jest przechwytywana przez kapitał zagraniczny, który rozlicza się podatkowo głównie za granicą. Wynika to z przepisów prawa Unii Europejskiej. Nie potrzeba tego więcej komentować, jednakże mamy do czynienia z systemem w którym niektórzy bardziej płacą, a niektórzy bardziej korzystają niż płacą.

Autorstwo: krakauer
Źródło: ObserwatorPolityczny.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. emigrant001 25.11.2016 12:58

    Kwota wolna od podatku powinna wynosić 27tys. zł aby wedle Konstytucji wszyscy w Polsce byli równi wobec prawa.

  2. Fenix 25.11.2016 14:43

    Konieczność cywilizacyjna to BDP kredyt odnawialny ,bez podatkowy dochód każdemu równy.
    Pożyczka przedsiębiorcy albo zwykła osobista, to własnego konta obciążenie . Spłata automatyczna lub regulowana właściciela konta . To jest zburzenie starego systemu finansowego lichwy i banksterów . Tworzymy nowy, zwany systemem finansowym – osobistej odpowiedzialności jednostek, współodpowiedzialny każdy .

  3. Balcer 25.11.2016 20:17

    A czy wiecie, że w 1905r. tylko 5% najbogatszych mieszkańców USA płaciło podatki. Wtedy była normalna kwota wolna od podatku. Wprawdzie mieli więcej płatnych rzeczy … ale wyobraźmy sobie, że rodzina ma do dyspozycji 4tys więcej… to mogliby dzieci posyłać do prywatnych szkół lub mieć guwernrów dla 4 os. rodzeństwa. Wówczas taki guwerner uczyłby prawd o świecie, by nikt nie powtarzał głupot o doskonałych założeniach socjalizmu czy BDP. Bo przez analogię do szkoły, to BDP oznaczałoby dawaniem wszystkim dzieciom ocen 5 lub 6 niezależnie od tego co dziecko umie.

  4. MichalR 26.11.2016 00:58

    System podatkowy powinien być jak najprostszy. Najlepiej byłoby gdyby nie było składek emerytalnych i zdrowotnych tylko podatek solidarnościowy będący składową podatku dochodowego. Jednocześnie wspomniany podatek dochodowy ustalić jako niski i nieomijalny. Przykładowo każdy kto zarabia płaci 30% podatku dochodowego (w tym podatku na rzecz chorych i emerytów). Oprócz tego warto by ujednolicić pozostałe podatki – VAT jedna stawka (bez zwolnień z VATu dla uprzywilejowanych produktów i usług); CIT – również nieomijalny. Jak zarabiasz to płacisz i nie jesteś w stanie odzyskać tych pieniędzy.

    Podatki powinny być tak proste w obsłudze, żeby 10 osobowa firma mogła nie mieć nikogo wyspecjalizowanego w odprowadzaniu podatków.

  5. Fenix 26.11.2016 08:50

    @Balcer ,mówisz ze drugiemu dziecku należy się 500+, a pierwszemu nie? Analogicznie dzielisz dzieci na gorsze i lepsze , decyduje kolejność urodzenia ?
    Traktuje sprawiedliwie dzieci, jak pierwszemu tak drugiemu i każdemu następnemu .
    Nie mów mi ze pierwsze dziecko twoje, a drugie i następne to państwowe.

  6. Radek 26.11.2016 14:47

    W Indiach kwota wolna od podatku jest około 15 tyś. PLN. A życie tańsze…

  7. Balcer 26.11.2016 22:02

    @All, proszę przeczytajcie mój poprzedni komentarz i Fenixa oraz sami osądźcie czy ktoś z nas nie nauczył się w państwowej szkole czytać ze zrozumieniem. Czy gdzieś wspomniałem o pierwszym lub drugim dziecku w rodzinie?

  8. Fenix 27.11.2016 11:02

    @Balcer, Ja nie oceniam dzieci, kto i ile się nauczył , nie uwłaczam swojej intencji .
    BDP, porównywać z wystawianiem ocen uczniom ,zastanów się co ty napisałeś ?
    BDP to równe szanse każdemu .
    Życie wolnych ludzi stanowiących o sobie , jednostkokracja !
    Socjalizm to ograniczenia , zakazów i nakazów sprawujących władzę !
    Czy ktoś skorzysta z danej szansy ,to jego wyłącznie sprawa.
    Więcej świadomych, nieograniczonych wolnych ludzi .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.