Kwaśniewski przyznał, że CIA torturowała w Polsce

Opublikowano: 11.12.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 671

Stany Zjednoczone będą kontynuować zdecydowaną walkę z terroryzmem na całym świecie. Będą jednak stosować w tym celu tylko takie środki i metody, które nie są sprzeczne z wartościami moralnymi. Powiedział o tym prezydent USA Barack Obama komentując raport w sprawie stosowania przez amerykańskie służby specjalne tortur wobec osób podejrzewanych o terroryzm i przetrzymywanych w tajnych więzieniach CIA za granicą. W raporcie poinformowano miedzy innymi, że funkcjonariusze CIA przymusowo karmili podejrzanych i powodowali u nich wrażenie topienia się. Zatrzymanych pozbawiano także snu, czasem na cały tydzień, i grożono im gwałtem lub śmiercią.

Dyrektor CIA John Brennan wystąpił w obronie brutalnych metod przesłuchania, stosowanych przez pracowników resortu wywiadowczego w stosunku do podejrzanych o terroryzm. Brennan nalega, że pomimo popełnionych przez służby specjalne błędów, ten sposób prowadzenia przesłuchań pomagał w zapobieganiu atakom, wydobywaniu informacji ułatwiających poszukiwania przestępców i ratowanie ludzi. Tymczasem specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w warunkach walki z terroryzmem Ben Emmerson wezwał do pociągnięcia amerykańskich urzędników, na których rozkazy stosowano tortury, do odpowiedzialności karnej.

Stosowanie tortur może być usprawiedliwione w szeregu sytuacji, na przykład, w celu zapobiegnięcia atakowi terrorystycznemu lub konieczności wymuszenia kogoś do ujawnienia informacji – uważa posłanka do Parlamentu Europejskiego, liderka partii Front Narodowy Marine Le Pen. Komentując opublikowany raport dotyczący szeregu nadużyć w CIA, Le Pen oznajmiła, że nie potępia stosowania tortur i może wyobrazić sobie sytuację, w której mogłyby zostać użyte.

Szef rządu Wielkiej Brytanii David Cameron potępił stosowanie tortur przez amerykańskie służby specjalne. W oświadczeniu, poświęconym raportowi Kongresu USA, przypomniał on o ryzyku utraty „moralnego autorytetu” w przypadku stosowania zakazanych środków śledczych. „Nie będziemy mogli zwyciężyć w walce z międzynarodowym terroryzmem i ekstremizmem, jeśli zrezygnujemy z naszych moralnych wartości” – oznajmił brytyjski premier.

Były pracownik służb specjalnych USA Edward Snowden komentując raport w sprawie nadużyć CIA oświadczył, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla stosowania tortur. W środę uczestniczył on w wideokonferencji miedzy Moskwą i Paryżem, zorganizowanej przez międzynarodową organizację broniącą praw człowieka Amnesty International. „Pracowałem z CIA, które stosowało tortury na przestrzeni wielu lat. Rzeczy, które robiliśmy w ramach takich programów (tortur) są niewybaczalne. Jeśli USA pozwalają swoim przedstawicielom torturować ludzi i nie liczą się z tym, to co można mówić o państwach autorytarnych?” – powiedział Snowden.

Publikacje w sprawie raportu komisji senackiej USA o bezprawnych metodach i stosowaniu tortur przez CIA podczas kampanii walki z terroryzmem po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku nie wskazują na udział w programie państw trzecich ani państw członkowskich UE. Poinformowała o tym Сatherine Ray, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE, Federiki Mogherini. „Na tym etapie nie możemy komentować takich twierdzeń. Nie mamy na to dowodów” – zaznaczyła. Ray podkreśliła, że UE potępia wszelkie formy tortur i niehumanitarnego traktowania więźniów w każdych okolicznościach, w tym w walce z terroryzmem.

Metody opisane w raporcie senatu USA w sprawie tortur CIA stosowane były w więzieniach tych służb specjalnych na terytorium Polski – poinformował były prezydent kraju, Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił on przy tym, że „początkowo Polska nic nie wiedziała o faktach tortur”. „To, że Amerykanie prowadzą działalność i prowadzą ją w tak bardzo zamknięty sposób, budziło nasz niepokój. Stąd działania władz polskich, żeby zakończyć tę aktywność. I ta aktywność się zakończyła” – powiedział.

Źródło: Głos Rosji
Kompilacja 7 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. mackadmin 11.12.2014 12:20

    ‘Le Pen oznajmiła, że nie potępia stosowania tortur i może wyobrazić sobie sytuację, w której mogłyby zostać użyte’. – mogłyby zostać użyte tortury na niej w tej sytuacji? Chciałbym to obejrzeć osobiście albo nawet wziąć udział w gwałceniu tej Pani.

  2. darian 11.12.2014 15:22

    Dlaczego Izaak Stoltzman ukrywa fakt swojego pochodzenia?

  3. RobG56 11.12.2014 17:51

    bizonek- potrzebuje koniecznie innych źródeł, bo ruskie mu śmierdzą. Nie jest ważne czy są istotne i prawdziwe, skoro są ruskie. Z pewnością najlepiej opierać się wyłącznie na tych krajowych, które odsądzają od czci wszystkich, którzy nie dają wiary zapewnieniom Kwaśniewskiego, Millera, Kaczyńskiego, że nic nie wiedzą o jakichś obozach CIA w Polsce. U nas górą michnikowszczyzna, i wara. W.głowie się nie mieści by nasz zaufany sojusznik tak mocno nas kopnął w cztery litery, bizonku, nieprawdaż. Ale tym bardziej utwardził nad w swoim sojuszu i gwarancjach, polecając chrupać jabłka na złość tej obmierzłej, sowieckiej propagandzie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.