Kurs rubla najniższy od początku wojny na Ukrainie
Słaby kurs rosyjskiego rubla może być efektem sankcji zachodnich, ale wydaje się, że tylko pośrednio. Wpływ na rosyjską walutę ma pogorszenie się bilansu handlowego, a ten wynika ze spadku dochodów związanych ze sprzedażą ropy i gazu.
Zastąpienie eksportu węglowodorów do Europy, kierunkami azjatyckimi, nie równoważy uzyskiwanych wcześniej dochodów. Indie, Pakistan, czy Chiny korzystają z okazji i płacą mniej, niż Niemcy, czy Francja.
Wartość rubla spada i w poniedziałek 14 sierpnia rosyjska waluta osiągnęła poziom ponad 101,40 rubla za dolara, poziom nie widziany od marca 2022 r., kiedy ta waluta załamała się w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Pogorszenie się bilansu handlowego Rosji to nie jedyna przyczyna upadku rubla. Wielu Rosjan odwraca się od krajowej waluty i szuka oszczędności w dolarach obawiając się inflacji, długoterminowych skutków zachodnich sankcji i rosnących kosztów konfliktu z Ukrainą.
Od początku roku rubel spadł w stosunku do dolara o ponad 26%. Obecnie, aby przeciwdziałać temu zjawisku, rosyjski bank centralny podjął działania interwencyjne.
Z ostatniej chwili: Rosyjski Bank Centralny podniósł 15 sierpnia stopy procentowe dla ratowania sytuacji. Główna stopa procentowa została podniesiona z 8,5% do 12%. Decyzja zapadła dzień po krytyce działań banku bezpośrednio z Kremla. W poniedziałek 14 sierpnia Maxime Oreszkin, doradca ekonomiczny Władimira Putina, skrytykował „politykę pieniężną” BCR w felietonie opublikowanym przez państwową agencję prasową TASS.
Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, Freedom TV
Źródło: NCzas.com