Kuria arcybiskupia grozi parafianom z Brzezin pozwami

Opublikowano: 15.02.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1909

Mieszkańcy Brzezin w województwie kłodzkim od wielu miesięcy walczą z lokalnym oddziałem Kościoła katolickiego, który narzuca horrendalne ceny pochówku. W odwecie kuria arcybiskupia grozi im pozwami. Jedyny cmentarz w Brzezinach należy do tamtejszej parafii rzymskokatolickiej.

Sprawa cen za pochówek w Brzezinach stała się głośna po tym, jak jeden z mieszkańców Sławomir Pawlik napisał kilka miesięcy temu list do arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia z prośbą o interwencję w tej sprawie. Podpisało się pod nim wówczas około 1,3 tys. osób. Kuria arcybiskupia zignorowała jednak głos mieszkańców uznając, że na cmentarzu w Brzezinach nie dochodzi do żadnych cenowych nadużyć.

„W związku z powracającym w mediach tematem opłat na cmentarzu w Brzezinach, Kuria Metropolitalna Łódzka informuje, że na wszystkich cmentarzach, które są pod zarządem Kurii obowiązuje jeden i ten sam cennik za czynności związane z pochówkiem zmarłych. Cennik jest ogólnodostępny i każdy może się z nim zapoznać we wszystkich kancelariach cmentarnych Archidiecezji Łódzkiej. Opłaty uiszczane na cmentarzu służą do utrzymania części administracji jak i samej nekropolii” – podała kuria w swoim pierwszych oświadczeniu. Nie zamieściła jednak cennika za pochówek na swojej stronie internetowej, odsyłając mieszkańców podległego im terenu do księży dobrodziejów.

W sprawę włączyli się lokalni samorządowcy, zapowiadając, że powstanie cmentarz komunalny, na którym ceny za pochówek będą znacznie niższe. To jednak wymaga czasu. „W ciągu pierwszych trzech miesięcy planujemy wytypować działki mogące spełniać kryteria przeznaczenia na cmentarz i przeprowadzić badania geotechniczne. Dalsze kroki to wykup nieruchomości i zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Planujemy, że nowy cmentarz komunalny mógłby powstać do 2024 roku” – informował niedawno zastępca burmistrza miasta Brzeziny Jakub Piątkowski. Na ten cel miasto wyda około milion złotych, cytuje go między innymi portal Gazeta.pl.

Pozostały zatem jeszcze co najmniej cztery lata, podczas których kler będzie mógł doić bliskich zmarłych z ich kasy. Mieszkańcy Brzezin jednak nie poddają się i dalej protestują, pisząc tym razem list z prośbą o interwencję do samego papieża Franciszka. W odwecie kuria łódzka ich straszy, że wystąpi przeciwko nim na drogę prawną.

Kuria utrzymuje, że informacje, jakie podali mieszkańcy w liście do papieża oraz mediom to kłamstwa. W ostatnim swoim oświadczeniu dostępnym na jej stronie internetowej wyraziła wręcz ubolewanie, że „w sprawie tzw. cen pochówku na cmentarzu wyznaniowym w Brzezinach – mimo nieustannych wyjaśnień ze strony Archidiecezji Łódzkiej przesyłanych do mediów i publikowanych na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej – ma miejsce ciągłe powielanie nieprawdy. Podawane w mediach tzw. ceny pochówku są nieprawdziwe.”

Dlaczego jednocześnie kuria nie opublikowała „prawdziwych” cen pochówku, skoro na jej terenie rzekomo obowiązuje jeden i ten sam cennik? Dlaczego odsyła w tej sprawie zainteresowanych do kancelarii cmentarnych? Tego duchowni katoliccy nie wyjaśnili.

Sprawę monopolu w Brzezinach badał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie dopatrzył się jednak nieprawidłowości. Mieszkańcy Brzezin zakwestionowali jego stanowisko, wskazując na to, że dyrektor łódzkiej delegatury urzędu Tomasz Dec jest także członkiem IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Jest to zgromadzenie wybranych księży oraz wiernych, którzy „świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną” – czytamy na stronie synodu.

Dopóki nie powstanie cmentarz komunalny, mieszkańcom podłódzkiej miejscowości pozostaje czekać na głos z Watykanu.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. Krokodylowy 15.02.2020 10:57

    To na pewno nagoni więcej wiernych w tym niepisanym trójkącie bermudzkim Polski.

  2. drakonos 15.02.2020 13:01

    Jest wolny rynek. Każdy ma prawo sobie ustalać ceny pogrzebu takie jakie chce. Ponieważ coraz więcej ludzi umiera , grunty są coraz droższe ,a powierzchnia cmentarza ograniczona to cena pogrzebu musi rosnąć. Jak nie stać na pogrzeb kościelny to można skorzystać z cmentarza komunalnego lub zdecydować się na urnę, która jest 10x tańsza.

  3. M4ndarkus 15.02.2020 13:21

    Ale ile w końcu się płaci za ten pochówek? Najważniejszego nikt nie podał.

  4. LichoNiespi 15.02.2020 14:18

    A czy mozna pochowac na jedynym cmentarzu katolickim bez ksiedza?

  5. LichoNiespi 15.02.2020 14:22

    Proponuje obejrzec film pt; Kler….A po drugie nie moge zrozumiec jednego…z jednej strony ludzie ci calujom w reke ksiedza i jakby mogli to by i calowali ksiedza ibiskupa w d…pe,
    zas z drugiej strony krytykujom poczynania kosciola… trzeba wybrac 1 lub 2 obcje.

  6. Krokodylowy 15.02.2020 14:59

    @drakonos – Z tym wolnym rynkiem to mnie rozbawiłeś. Jak kościół zacznie płacić podatki jak normalny podmiot zarządzający cmentarzem komunalnym to porozmawiamy o wolnym rynku. Jak kościół przestanie uprawiać wyzysk z pozycji monopolisty to porozmawiamy o wolnym rynku. Bo tak się składa, że “Jedyny cmentarz w Brzezinach należy do tamtejszej parafii rzymskokatolickiej”. Tu nie chodzi nawet o cenę za miejscówkę dla nowej katakumby, a ogólne koszty “obsługi” pochówku w grobach istniejących, które są absurdalne właśnie przez “ksionżency” monopol.

  7. drakonos 16.02.2020 02:35

    @Krokodylowy KOŚCIÓŁ PŁACI PODATKI. https://ekai.pl/kosciol-placi-podatki/
    Czy ty rozumiesz co to znaczy ograniczona powierzchnia cmentarza i świetna lokalizacja cmentarza? Obniżki cen mieszkań w Warszawie też będziesz się domagał? Nie stać na cmentarz w centrum to sobie wykup w jakimś zadupiu 100 km za miastem za 800 zł. Świetna lokalizacja ,bliskość, komfort swoje kosztuje.

    Ci co chodzą do kościoła ,płacą składki, na msze ,dzieci posyłają na religie ,wpuszczają po kolędzie dostają upust od 80 do 90%. Reszta ,która ma wywalone na kościół , krytykuje księży płaci 100%.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.