Kurdowie zdobyli ostatni punkt oporu ISIL

Opublikowano: 24.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1634

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w sobotę o zdobyciu ostatniej miejscowości kontrolowanej w Syrii przez Państwo Islamskie (ISIL). Kilkadziesiąt tysięcy cywilów, a tym rodziny terrorystów z ISIL i ponad tysiąc terrorystów już wcześniej poddało się SDF, ale kilkaset terrorystów walczyło w Baghouz do końca. Popierane przez USA SDF były główną siłą, która zlikwidowała w Syrii Państwo Islamskie.

Chociaż ISIL nie kontroluje już żadnego terytorium ani w Iraku ani w Syrii, to nadal jest poważnym zagrożeniem terrorystycznym na świecie. Pentagon ocenia, że w regionie może przebywać nadal od 15 do 20 tysięcy byłych żołnierzy ISIL, którzy będą prowadzić działania terrorystyczne. ISIL ma zwolenników w wielu krajach Afryki, a w Europie znajdują się setki osób, które walczyły w jego armii, powróciły do swoich krajów i są wolne, bo władze nie są w stanie udowodnić im zbrodni. Nie złapano też przywódcy ISIL, samozwańczego kalifa Abu Bakr al-Baghdadiego.

Tymczasem okazuje się, że mniej więcej co trzeci powracający terrorysta islamski był zamieszany w przestępstwo po powrocie do Szwecji, jak wykazało dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez państwową telewizję SVT.

Około 150 terrorystów ISIL, którzy wyjechali do Syrii i Iraku, powróciło do Szwecji, a podobna liczba może jeszcze próbować powrócić. SVT udało się zbadać losy 41 osób, które już wróciły. Spośród nich 13 mężczyzn zostało skazanych lub jest podejrzanych o popełnienie przestępstw po powrocie. Jednym z nich był Mubashir Qadar, który ma 31 lat. Wraz z trzema braćmi przystąpił do Państwa Islamskiego. Bracia Liban Qadar i Mohamed Qadar zginęli na wojnie. Sam Mubashir Qadar został ciężko ranny i wrócił do Szwecji.

Jest teraz podejrzany o morderstwo i utrzymuje, że uderzył ofiarę w głowę, ale nie zabił jej. Uważa się, że powracający terrorysta ISIS pociął ofiarę nożyczkami siedem razy w twarz. Tłem była umowa między rywalizującymi przestępcami.

Osoby powracające z ISIL zostały również skazane, między innymi, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, paserstwo, oszustwa, napady i pranie pieniędzy. Dwanaście spośród badanych powracających to kobiety, ale żadna z nich nie została skazana za nic.

Autorstwo: (g), JP
Na podstawie: BBC.com, SVT.se, Expressen.se
Źródła: Euroislam.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o