Kurdowie zdobyli ostatni punkt oporu ISIL

Opublikowano: 24.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 9

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w sobotę o zdobyciu ostatniej miejscowości kontrolowanej w Syrii przez Państwo Islamskie (ISIL). Kilkadziesiąt tysięcy cywilów, a tym rodziny terrorystów z ISIL i ponad tysiąc terrorystów już wcześniej poddało się SDF, ale kilkaset terrorystów walczyło w Baghouz do końca. Popierane przez USA SDF były główną siłą, która zlikwidowała w Syrii Państwo Islamskie.

Chociaż ISIL nie kontroluje już żadnego terytorium ani w Iraku ani w Syrii, to nadal jest poważnym zagrożeniem terrorystycznym na świecie. Pentagon ocenia, że w regionie może przebywać nadal od 15 do 20 tysięcy byłych żołnierzy ISIL, którzy będą prowadzić działania terrorystyczne. ISIL ma zwolenników w wielu krajach Afryki, a w Europie znajdują się setki osób, które walczyły w jego armii, powróciły do swoich krajów i są wolne, bo władze nie są w stanie udowodnić im zbrodni. Nie złapano też przywódcy ISIL, samozwańczego kalifa Abu Bakr al-Baghdadiego.

Tymczasem okazuje się, że mniej więcej co trzeci powracający terrorysta islamski był zamieszany w przestępstwo po powrocie do Szwecji, jak wykazało dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez państwową telewizję SVT.

Około 150 terrorystów ISIL, którzy wyjechali do Syrii i Iraku, powróciło do Szwecji, a podobna liczba może jeszcze próbować powrócić. SVT udało się zbadać losy 41 osób, które już wróciły. Spośród nich 13 mężczyzn zostało skazanych lub jest podejrzanych o popełnienie przestępstw po powrocie. Jednym z nich był Mubashir Qadar, który ma 31 lat. Wraz z trzema braćmi przystąpił do Państwa Islamskiego. Bracia Liban Qadar i Mohamed Qadar zginęli na wojnie. Sam Mubashir Qadar został ciężko ranny i wrócił do Szwecji.

Jest teraz podejrzany o morderstwo i utrzymuje, że uderzył ofiarę w głowę, ale nie zabił jej. Uważa się, że powracający terrorysta ISIS pociął ofiarę nożyczkami siedem razy w twarz. Tłem była umowa między rywalizującymi przestępcami.

Osoby powracające z ISIL zostały również skazane, między innymi, za przestępstwa narkotykowe, kradzieże, paserstwo, oszustwa, napady i pranie pieniędzy. Dwanaście spośród badanych powracających to kobiety, ale żadna z nich nie została skazana za nic.

Autorstwo: (g), JP
Na podstawie: BBC.com, SVT.se, Expressen.se
Źródła: Euroislam.pl [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o