Kurdowie chcą porozumienia z syryjskim rządem

Opublikowano: 06.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1884

Kurdyjska administracja Demokratycznej Federacji Północnej Syrii przyznaje, że prowadzi negocjacje mające na celu osiągnięcie porozumienia z rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej. Jeden z kurdyjskich przywódców zapowiada kontynuowanie rozmów bez patrzenia się na Stany Zjednoczone, zaś głównymi postulatami władz samozwańczej federacji jest zapisanie jej niezależności w konstytucji oraz sprawiedliwy podział dóbr.

Wypowiedzi na temat kurdyjsko-syryjskich negocjacji udzielił Reutersowi Badran Jia Kurd, czyli jeden z przywódców administracji Demokratycznej Federacji Północnej Syrii, który potwierdził pojawiające się od dawna doniesienia na temat rozmów pomiędzy Kurdami a władzami w Damaszku. Twierdzi on więc, że kurdyjscy politycy przedstawili już plan porozumienia dotyczącego północno-wschodniej części Syrii, który został zaprezentowany w Rosji.

Przedstawiciel Kurdów ogłosił dodatkowo, iż są oni gotowi zakończyć pomyślnie negocjacje za wszelką cenę, bez uwzględniania stanowiska Stanów Zjednoczonych na ten temat. Jia Kurd nie ukrywa bowiem, że kurdyjska administracja została zaskoczona deklaracją amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na temat wycofania przez niego żołnierzy z Syrii, przy czym Kurdowie mają rzekomo być zadowoleni z tej decyzji.

Zdaniem kurdyjskiego urzędnika, Rosja chce otwierać nowe pola w rozmowach z syryjskimi władzami, a przede wszystkim wzmocnić kontrolę sil rządowych nad granicami kraju, aby tym samym obronić go przed ewentualną turecką agresją. Jia Kurd dodał, że strona kurdyjska liczy na możliwość utworzenia autonomii w północnej Syrii poprzez jej uwzględnienie w konstytucji, a także chce sprawiedliwego podziału dóbr.

Jak na razie najbardziej namacalnym wynikiem negocjacji jest wycofanie się kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) za Eufrat, co związane jest z przejęciem kontroli nad miastem Manbidż przez Syryjską Armię Arabską (SAA). Ponadto Kurdowie są gotowi włączyć się w walki z tureckimi siłami okupującymi część Syrii oraz z pozostałymi grupami terrorystów.

Na podstawie: Presstv.com, Reuters.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.