Kula armilarna – pozostałość po wiedzy starożytnych

Opublikowano: 15.09.2021 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 735

Kula armilarna to urządzenie, którego historia zaczyna się około 2 tysięcy lat temu. Jest to przyrząd astronomiczny służący między innymi do mierzenia oraz wyznaczania współrzędnych równikowych oraz ekliptycznych. Dokładny twórca kuli nie jest znany jednak uważa się, że urządzenie mógł stworzyć Grecki uczony Hipparch lub Eratosthenes. Sprawa jest o tyle ciekawsza gdyż Hipparch w swoich dokonaniach posiłkował się zdobyczami wiedzy matematycznej Babilonu a Eratoshtenes był głównym bibliotekarzem w bibliotece Aleksandryjskiej. 2300 lat temu w chinach również stworzono kulę armilarną, która była bardzo podobna do tej stworzonej w Grecji. Najwcześniejsze doniesienia w kwestii sfer armilarnych pochodzą z Algamestu czyli wielkiego dzieła uznawanego za największy relikt astronomicznej wiedzy starożytnych Greków autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza. Kula armilarna swój początek miała w starożytności, potem z powodzeniem stosowana była przez europejskich astronomów epoki renesansu, a dzisiaj zastąpiona jest przez zaawansowane programy komputerowe. Starożytne urządzenia fascynują i zadziwiają.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.