Kukiz’15 chce kwoty wolnej od podatków równej dla wszystkich

Opublikowano: 04.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 627

Wniesiony 29 kwietnia przez klub poselski Kukiz’15 projekt o „zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” przewiduje ustanowienie równej „kwoty wolnej od podatku” dla zwykłych obywateli oraz posłów i senatorów.

Miesięczny przychód większości parlamentarzystów składa się z dwóch elementów: uposażenia poselskiego (9 892,30 zł brutto), które przysługuje tzw. posłom zawodowym oraz z diety poselskiej w wysokości 2 473,08 zł, którą otrzymuje każdy poseł. O ile uposażenie poselskie jest opodatkowane na zasadach ogólnych, a więc kwota wolna od podatku wynosi 3 091 zł, to dieta poselska do kwoty 2 280 zł miesięcznie jest wolna od podatku dochodowego. Oznacza to, że łączne przychody parlamentarzysty są opodatkowane dopiero po przekroczeniu 30 451 zł w skali roku.

Tymczasem zwykły obywatel korzysta z kwoty wolnej od podatku w wysokości 3 091 zł w skali roku (nie dotyczy to rozliczających się ryczałtem) – zaledwie 1/10 (sic!) kwoty „wolnej od podatku” wybrańców narodu. 28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 27. ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych „w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”, czyli z tak fundamentalnymi zapisami, że RP „jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” i że „każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie”.

Podczas ostatniej kampanii wyborczej podniesienie kwoty wolnej od podatku było jednym z ulubionych tematów kandydatów – od prawa do lewa. Kampania się jednak skończyła i sprawa właściwie zniknęła z debaty publicznej. Nowelizacją przepisów, które dotyczyłyby już przychodów za 2016 r., chcą Kukizowcy zmobilizować posłów do działania. Dzięki zmianie do budżetu państwa wpłynęłaby niebagatelna kwota 2,7 mld zł w skali roku. Dodatkowo w uzasadnieniu projektu działacze Kukiz’15 podnoszą, że art. 32 konstytucji stanowi „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.”

Czy te argumenty przemówią do rządzącej większości i skłonią do zagłosowania w zgodzie z interesem społecznym, a nie tylko swoim własnym? Przekonamy się już niedługo.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Fenix 04.05.2016 10:08

  Kukiz15, Prawo równe dla wszystkich drogą przywrócenia normalności w Polsce .

 2. emigrant001 04.05.2016 11:32

  POPIS nie chce zmian bo wtedy ludzie mogą zauważyć jak są/byli wykorzystywani by żyło się lepiej.

 3. BrutulloF1 04.05.2016 13:17

  Już od Orwella byli równi i równiejsi.

 4. agama 04.05.2016 14:34

  hehe PiS nie poprze, to partia równie kolesiowska i bezczelna jak pozostałe, ale ta nierówność to mocno rażąca, media tematu ani zebrań Kukiza w tej sprawie nie nagłośniły, nawet dziennikarze, którzy zarejestrowali spotkania

 5. agama 04.05.2016 14:50
 6. agama 04.05.2016 18:54

  najnowsze z Ruchu Kukiza ( https://www.facebook.com/KlubPoselskiKukiz15/ ):

  “Ogłaszamy powstanie Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów – Kukiz ’15!

  Najważniejszymi celami powołanego przez nas Stowarzyszenia jest zjednoczenie polskich rolników, producentów zdrowej żywności, przetwórców i konsumentów oraz zrównanie ich szans na polskim rynku z dużymi organizacjami, które obecnie są mocno premiowane jeśli chodzi o pomoc finansową czy promocję.
  Aby zintegrować te środowiska chcemy m.in. powoływać powiatowe, regionalne i ogólnopolskie spółdzielnie jednoczące właśnie rolników, producentów, przetwórców żywności i konsumentów.

  Paweł Kukiz: “Od 26 lat w Polsce nie ma opcji politycznej, która interesowałaby się losem rolników. PSL pracuje tylko na rzecz swojego partyjnego klanu. Czas wziąć sprawy w swoje ręce.”

  Jarosław Sachajko: “Jeśli uda nam się zintegrować polskich producentów żywności i jej przetwórców w ogólnopolski ruch, zdobędą oni respekt jako partner dla najsilniejszych. „Nic o nas bez nas” nabierze realnego sensu.”

  Norbert Kaczmarczyk: “Rolnicy żywią i bronią od lat, a są upokarzani przez władzę – zarabiają niewiele, a paradoksalnie konsumenci płacą dużo za ich produkt. Pośrednicy drenują portfele konsumentów, zaś gospodarstwa rolników upadają. Dlatego walczymy o naszą ustawę o sprzedaży bezpośredniej.”

  Zapis całej konferencji: https://youtu.be/ZH4M7m7Ruik

  I jak tu ich nie lubić?

 7. Kingderto 05.05.2016 08:14

  Jak lubię Pana Kukiza jako muzyka tak polityka (pomimo wspólnej cechy jaką jest mikrofon i szeroka rzesza odbiorców) nie jest jego mocną stroną. Niestety o ile na początku wydawało się że jest to człowiek który działa z poczucia jakiegoś obowiązku wobec szarego obywatela tak ostatnie wydarzenia pokazują ( spotkania, nagrania u Sowy, sponsorzy) że nadal ze świecą szukać ludzi nieuwikłanych w polityczne dywersje i robienie obywatelom wody z mózgu.

 8. Fenix 05.05.2016 09:14

  @Kingderto jaka partia nie zrobi ci wody z mózgu? Znasz taką, pytam poważnie .

 9. agama 05.05.2016 11:30

  Ruch Kukiza to nie tylko Kukiz, że propaganda PiS-owska nie mogła niczego na niego znaleźć, to wypuściła jakieś śmieszne taśmy, gdzie Kukiz prywatnie w żołnierskich słowach kogoś krytykuje, albo rozdmuchuje uścisk dłoni, nie rozumiem twierdzeń, że nie zna się na polityce, po wszystkim co robi, widać, że się zna i robi to, czego te pariokratyczne nieroby za 200 lat by nie zrobiły: stawianie powalonej na kolana Polski na nogi, poczynając od zmian ustrojowych, gospodarczych, społecznych etc. Że nieokrzesany i porywczy, to ma zerowe znaczenie wobec tego co Kukiz, czy raczej cały Ruch Kukiza robi. Co innego też, że nie może się za wiele wykazać, ale jak ma to zrobić skoro PO-PiS-owskie media cenzurują ważne konferencje Ruchu, a partie głosują przeciwko ich ustawom i tym samym polskim interesom? Niby wszyscy się tak znają na polityce poza Kukizem, ale jeśli tak wygląda profesjonalizm, to może od razu lepiej wyjechać do kopalni diamentów w Afryce, Polak będzie czuł się tam jak w domu, tylko cieplej mu będzie, bo przyszłości pod antypolskim butem “znawców” polityki nie ma w rodzimym gniazdku żadnej

 10. agama 05.05.2016 11:33

  o całej tej sztucznie nakręcanej psychodramie z “taśmami Kukiza” (lol) https://www.youtube.com/watch?v=5z0l62JRRBI

 11. razowy40i4 05.05.2016 12:54

  No pewnie że z tego śpiewaka to żaden polityk
  – ani nie służył dzielnie związkowi radzieckiemu ani nie pod…..lał na kolegów z solidarności …
  -zamiast całe życie przejadać publiczne pieniądze to sam pracował na własny rachunek …
  -kłamać się nie naumiał obiecywać nie potrafi i jeszcze cham jeden mówi co myśli …
  wynajął by sobie za publiczne pół bańki Tymochowicza co by go wyszkolił w robieniu gęby i wciskaniu kitu to by go wszyscy lubili …
  – a przecież ten muzyk to nawet kasy na partie nie bieżę … ch… nie polityk panie ….
  Nie to co taki mąż stanu jak np. Niesiołowski …

 12. emigrant001 05.05.2016 14:45

  @agama Dobrze myślisz, ale weź poprawkę że w Polsce wszyscy nienawidzą wszystkich i znaleźć wśród nich orędowników prawdziwych zmian jest bardzo trudno. Polska to prowincjonalne podwórko światowych graczy i byle Kukiz im nie zagrozi, bo pożyteczni idioci z “obowiązku”, lub czystej złośliwości “znajdą jakieś taśmy”. POPIS będzie tak zmieniał żeby nie zmieniło się nic.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.