Kukiz zakłada partię polityczną

Opublikowano: 03.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 979

Paweł Kukiz, lider ruchu obywatelskiego Kukiz’15 ogłosił, że założył partię. Jak podaje PAP, organizacja została zarejstrowana przez warszawski Sąd Okręgowy, który czeka na uprawomocnienie się decyzji.

W komentarzu dla PAP Kukiz wyjaśnił powody swojej decyzji, ponieważ jeszcze kilka lat temu wzbraniał się przed założeniem partii i zawsze podkreślał, że jest liderem ruchu społecznego, a system partyjny należy zniszczyć. Jak wytłumaczył, kierowały nim dwie przesłanki:

– po pierwsze Kukiz uważa, że partia to swego rodzaju narzędzie do walki o postulaty i stoi na uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych,

– po drugie chce w ten sposób zaznaczyć, że Kukiz ’15, mimo iż tworzy koalicję wspólnie z PSL, to jest całkowicie osobną strukturą.

Dodał też, że spontaniczne założenie ruchu Kukiz ’15 w 2015 roku nie doprowadziło do rewolucji ustrojowych w Polsce. Wręcz przeciwnie, jak ocenia Kukiz, nie udało mu się zrealizować założeń. „Z ruchem społecznym, spontanicznym działaniem, bez struktur, nie udało mi się wprowadzić do Sejmu tylu posłów, aby wymusić zmiany ustrojowe w zamian za danie większości w Sejmie którejś z dużych partii” – powiedział.

„Tamte 4 lata pokazały mi, że nie posiadając ani grosza, stojąc naprzeciw bogatych partii, nie mam żadnych szans. Partie są uprzywilejowane nawet w procesie zbierania podpisów pod listami poparcia przed wyborami” – podkreślił w rozmowie z „Onetem”. Zauważył też, że właśnie dlatego został zmuszony do poszukiwania nowych narzędzi, ponieważ te z 2015 roku się nie sprawdziły.

Jednocześnie polityk zapewnił, że powstanie partii nie oznacza zerwania koalicji z PSL i nie jest przeciwko niej skierowane. Dodał, że nie ma planów zerwania sojuszu z ludowcami. Chodzi o Koalicję Polską-PSL-Kukiz’15, w skład której wchodzi też Unia Europejskich Demokratów. Ruch Kukiz’15 ma w Sejmie 6 posłów. Kukiz wyjaśnił, że działaja na zasadzie umowy dżentelmeńskiej, ponieważ nie posiadają własnych środków, a PSL przekazuje im 1/5 pieniędzy na wskazany cel.

Spokojny w tej kwestii jest także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreśla polityk, postulaty Kukiz ’15 zostały wpisane do programu. Chodzi m. in. o wprowadzenie sędziów pokoju, którzy mieliby się zajmować, np. sporami sąsiedzkimi, o powoływanie rzecznika rzecznika praw obywatelskich przez obywateli. „My jako PSL wspieramy kierunek demokracji bezpośredniej, który leży u podstaw idei Pawła Kukiza, tu się nic nie zmienia – zaznaczył Kosiniak-Kamysz”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. agama 03.09.2020 10:22

  i dobrze, niech walczy z systemem jego własną bronią. Widocznie inaczej się nie da. Byleby tylko ostrożniej ludzi dobierał. Życzę sukcesów

 2. robi1906 03.09.2020 11:19

  Od ośmiu lat, ten błazen banderowski rozbija ruchy: antysystemowe, antykorporacyjne, antybankowe, czyli ogólnie miesza. A ty mu brawo bijesz??.
  Spuścić go w kibel, bo w szambie jego miejsce.

  A i jeszcze dodam ruch antypedofilski, mi osobiście Bednarz jest obojętny(z jednego względu, ale o tym za długo by pisać), ale tutaj macie Kukiza i jego Towarzyszy w walce z Systemem, jak Oni myślą nad Polską!, a tu mu jakiś Bednarz przeszkadza.

  Dla mnie bezcenne!!.
  https://www.youtube.com/watch?v=Jbl0yr-csbE

 3. Fenix 04.09.2020 09:56

  Kukiz zadaj sobie pytanie , czy partie się sprawdziły? Wolność partii ludzi , czy wolni ludzie? Kukiz chodzi ci o dzielnie ludzi, na tych z nami i tych przeciwko nam ? Nic dobrego z tego nie wyniknie, ni chleba ni nieba!
  Jedność ludzi w zmianie systemu. Ludzi prawo do życia. Ludzie sami sobie prawo stanowią , to ludzi prawo , głosem ” Ja “, i budowie osobistego dobrostanu w życiu, tym nasza wolność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.