Kuba wyspą długowieczności

Opublikowano: 06.06.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 225

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rządzona przez partię komunistyczną karaibska Kuba liczy około 11,2 miliona mieszkańców. Aż 2153 z nich ukończyło 100 lat.

Daje to 19 stulatków na 100 tysięcy mieszkańców, wskaźnik porównywalny ze znacznie bogatszymi krajami, takim jak Szwecja i Australia. Przynajmniej 3 osoby na Kubie ukończyły 113 lat. Dla porównania, najstarsza obecnie żyjąca Polka ma 111 lat.

Najstarszą Kubanką ma być Maria Emilia Quesada Blanco, która liczy sobie 116 lat. Więcej niż 87 proc. Kubańczyków dożywa 60 lat i przewiduje się, że w następnym dziesięcioleciu będzie ich 90 proc. “To przykład pomyślnego starzenia się populacji, ponieważ więcej jest takich, którzy dożywają późnej starości. Badania pokazują, że większość nie cierpi na demencję, nie wykazuje niepełnosprawności i nie jest całkowicie uzależniona od opiekunów” – podkreślił.

Kubańska długowieczność jest wynikiem spadku płodności i umieralności, gwarancji swobodnego dostępu do opieki zdrowotnej oraz programów zabezpieczenia społecznego jakie pojawiły się po rewolucji 1959 roku. Kubańscy stulatkowie objęci są monitoringiem medycznym, mogą korzystać ze 149 domów opieki posiadających łącznie 11800 miejsc oraz z 289 dziennych domów seniorów posiadających 9560 miejsc i 50 punktów opieki geriatrycznej.

Średnia oczekiwana długość życia na Kubie jest porównywalna ze średnią oczekiwaną długością życia w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: 1917.net.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Długoletnie embardo na wszelkie zachodnie leki “zbiera żniwo” po latach. Przydałoby się nam takie embargo. Z uwzględnieniem szczepionek.

Stanlley
Użytkownik

Już niedługo – populacją Kuby zajmie się niedługo wuj-[censored]