Kuba i Wenezuela połączone

Opublikowano: 13.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 567

Zakończyło się kładzenie podwodnego kabla między Wenezuelą a Kubą. Wyspa zyska szybkie połączenie ze światem w lipcu, gdy zakończą się niezbędne inwestycje. Nie oznaczać to jednak będzie powszechnego dla Kubańczyków dostępu do internetu.

22 stycznia br. rozpoczęła się w Wenezueli operacja kładzenia podwodnego kabla, który ma zapewnić Kubie szybką łączność z internetem. Projekt ten, realizowany przez francuską firmę Alcatel-Lucent, to sposób Hawany na ominięcie blokady gospodarczej wyspy nałożonej przez Stany Zjednoczone w wyniku rewolucji komunistycznej.

Rewolucji internetowej na Kubie raczej spodziewać się nie można – brakuje bowiem podstawowej infrastruktury telekomunikacyjnej, a sami Kubańczycy nie mają zbyt wielu komputerów. Oprócz tego korzystanie z internetu jest na wyspie drogie i stać na tę usługę niewielu. Dlatego też władze zamierzają skupić się na inwestycjach w publiczne miejsca dostępu do sieci.

Serwis BBC News podaje, że we wtorek zakończyło się kładzenie kabla – Wenezuela i Kuba są już więc połączone. Nie oznacza to jednak, że możliwe jest już korzystanie z niego. Konieczne są dalsze prace na Kubie. Medargo Diaz, kubański minister ds. informacji i komunikacji, powiedział, że kable wzmacnia “niezależność Kuby” i stanowi “wyrwę w amerykańskiej blokadzie ekonomicznej”. Nowe połączenie ma zacząć działać w lipcu i stać się “narzędziem wzmacniającym rozwój, integrację i niezależność”.

Nowe połączenie zapewni szybkość transmisji na poziomie około 3 tysięcy razy większym niż obecnie z wykorzystaniem łączy satelitarnych. Umożliwi także bezproblemowe prowadzenie rozmów międzynarodowych, co nie jest bez znaczenia dla kraju, którego sporo obywateli posiada rodziny za granica, głównie w Stanach Zjednoczonych.

70 mln dolarów na realizację inwestycji wyłożyła lewicowa organizacja ALBA z Wenezueli, wspierana przez prezydenta tego kraju Hugo Chaveza.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa władz Kuby. Przypomnijmy, że w połowie grudnia zeszłego roku uruchomiona została lokalna wersja Wikipedii, mająca zapewnić mieszkańcom całego świata dostęp do wiedzy z kubańskiej perspektywy.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: BBC News
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.