Którzy posłowie składają najwięcej interpelacji?

Opublikowano: 11.01.2016 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1063

Przyglądamy się aktywności posłów VIII kadencji. Którzy składają najwięcej interpelacji?

Interpelacja to wystosowane przez posła pytanie kwestionujące jakieś działania. Wysyłane jest za pośrednictwem marszałka Sejmu do premiera lub podległych mu ministrów. To jedna z form kontroli działalności polityków przez innych polityków, a zatem pośrednio – przez obywateli. Którzy posłowie złożyli ich najwięcej i które partie są pod tym względem najaktywniejsze?

Interpelacje są głównie bronią opozycji, choć w tej kadencji Sejmu najczęściej składają je (per capita) posłowie Kukiz’15. Na jednego posła tej partii przypada średnio 1,65 interpelacji. Najgorzej pod tym względem wypada Nowoczesna Ryszarda Petru – tylko 0,17 interpelacji na posła. W ujęciu ogólnym (nie per capita) najbardziej aktywną partią jest PiS, a najmniej aktywną – Nowoczesna.

Anna Sobecka z PiS znów – podobnie jak we wrześniu – stoi na czele najbardziej aktywnych pod względem interpelacji posłów. W ósmej kadencji Sejmu złożyła już 40 interpelacji. Na drugim miejscu jest Małgorzata Niemczyk z PO (14 interpelacji). Warto jednak pamiętać, że niektórzy posłowie sztucznie zawyżają swoją aktywność. Przykład płynie z VII kadencji Sejmu. Wówczas Mariusz Antoni Kamiński (PiS) interpelował w sprawach wywiązywania się z obowiązków polskich ambasadorów. Każdego z osobna… Głośnym echem w poprzednim Sejmie odbiła się też interpelacja nr 34164 złożona przez posła Henryka Siedlaczeka (PO). Zatytułowano ją: “Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy”. Poseł, w trosce o interesy fanów “Gwiezdnych Wojen”, prosił resort kultury o to, by ten przyspieszył premierę najnowszego filmu serii, tak aby polscy fani mogli go zobaczyć w tym samym dniu co inni Europejczycy.

Póki co VIII kadencja Sejmu nie może “pochwalić się” podobnymi przykładami. Posłowie składają interpelacje głównie dotyczące próśb o inwestycje w regionach, z których pochodzą. Fundacja Media 3.0 wciąż będzie się przyglądać aktywności polskich posłów.

Autorstwo: Beata Matuszek
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Czejna 11.01.2016 13:25

    Same oko na nich, bez mozliwosci adekwatnego ukarania za przewinienia,
    nic nie da oprocz jakiejs tam opinii opartej na tej statystyce. O ile w ogole
    bedzie mozna o niej przeczytac i uslyszec w glownym scieku medialnym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.