Kto zapłaci 70 mln zł za wybory, których nie było?

Opublikowano: 28.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 943

10 maja miały odbyć się wybory prezydenckie, jak wiadomo do głosowania nie doszło. Państwowa Komisja Wyborcza wydała w tej sprawie komunikat, w którym poinformowano, że wybory nie mogły się odbyć. Media policzyły, ile wynoszą koszty tego niezrealizowanego przedsięwzięcia.

Rząd mimo braku odpowiedniej ustawy czynił już przygotowania do wyborów. Portal RMF FM informował 17 kwietnia, że premier Mateusz Morawiecki polecił Poczcie Polskiej rozpoczęcie przygotowań do organizacji wyborów korespondencyjnych. Z kolei minister aktywów państwowych potwierdzał, że trwa drukowanie kart do głosowania. Za realizację odpowiadała spółka Skarbu Państwa – Poczta Polska.
Kto za to zapłaci?

Jak podaje tvn24, faktury za wybory, które się nie odbyły wystawiono na kwotę 68 896 820 złotych. Umowy zostały podpisane z czterema firmami:

– EDC Expert Direct Communication Sp. z o.o. miała zająć się kompletowaniem pakietów wyborczych. Koszt usług firmy to 30 307 200 zł. Zgodnie z informacją podaną przez portal otrzymała już 7 milionów zł.

– Prografix sp. z o.o. również uczestniczyła w kompletowaniu pakietów wyborczych. Koszt usług wyniósł 31 094 000 zł. Według informacji przekazanych przez portal otrzymała do tej pory 12 mln zł.

– Caro Piotr Krajewski – firma miała zająć się dostarczeniem urn wyborczych. Usługa opiewała na kwotę 2 354 220 zł i została już uregulowana.

– P.S.O. „Maskpol” S.A., czyli firma wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jej zadaniem było dostarczenie worków, w których miały być przewożone głosy. Za usługi otrzymała zgodne z informacją na portalu tvn24 5 141 400 zł.

Dodano, że za realizację całego przedsięwzięcia odpowiadała Poczta Polska pod kierunkiem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. W trakcie realizacji doszło też do zmiany na stanowisku prezesa Poczty Polskiej, Przemysława Sypniewskiego zastąpił wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot. RMF FM informował, że za zmianą mogły stać obawy, że prezes nie poradzi sobie z tak dużym przedsięwzięciem jakim są wybory korespondencyjne.

W rozmowie w RMF FM wicepremier Jacek Sasin został wprost zapytany, kto zapłaci za wybory. „Kto zapłaci? Normalnie tego typu rzeczy reguluje budżet państwa. Opozycja cały czas trąbi i chwali się, że te wybory nie odbyły się i to jest ich wielki sukces, że te wybory zablokowali. Może się podzielą tymi kosztami nieodbytych wyborów?” – zapytał ironicznie Sasin.

Od dłuższego czasu trwały też poszukiwania pakietów wyborczych. Okazało się, że karty znajdują się w jednym z magazynów Poczty Polskiej o czym poinformował senator Krzysztof Kwiatkowski. Dodał, że pakiety wyborcze są w posiadaniu poczty od 25 maja 2020 roku. „Składowane są w jednym z obiektów logistycznych Poczty Polskiej S.A. Obiekt, w którym są przechowywane, jest chroniony fizycznie, oraz posiada zabezpieczenia techniczne” – wyjaśnił senator, którego słowa cytuje RMF FM.

Jacek Sasin podkreślił, że nie ma tu mowy o żadnym cudzie odnalezienia. „Pakiety znajdują się w magazynach Poczty Polskiej” – potwierdził minister i dodał, że Platforma nigdy nie dbała o środki publiczne. Sasin przypomniał dziurę vatowską, cysterny wstydu i referendum Bronisława Komorowskiego. „Wtedy Platforma nie roniła krokodylich łez, a dzisiaj płacze nad rozlanym mlekiem, które rozlało się na ich zawołanie, ponieważ oni do tych wyborów nie dopuścili” – oświadczył wicepremier.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany o kwestię organizacji wyborów prezydenckich. Polityk wprost powiedział, że po raz kolejny Senat ociąga się z pracami nad ustawą w sprawie wyborów. „Senat po raz kolejny przedłuża, opóźnia, zamraża. Polacy chcą już wyborów prezydenckich” – powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że datą, w którą celuje rząd jest 28 czerwca, jednak opozycja cały czas stara się doprowadzić do chaosu. Morawiecki zdecydowanie zaznaczył, że wybory w czerwcu się odbędą i podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w operacyjne prace nad wyborami – w tym drukowaniem kart. Jak podkreślił premier wszystkie decyzje zostały wówczas podjęte w zgodzie z obowiązującą ustawą covidową.

Zdaniem Morawieckiego to właśnie Senat stoi za tym, że wybory 10 maja nie doszły do skutku. „Zamrożenie ustawy przez Senat doprowadziło do tego, że termin wyborów musiał zostać przesunięty” – powiedział premier.

Szef rządu widzie, że aktualna sytuacja wygląda analogicznie i senat ponownie dąży do zamrożenia ustawy na 30 dni. Może to zdaniem premier świadczyć o tym, że niektórym zależy, żeby wybory się w ogóle teraz nie odbyły. „Jestem przekonany, że wybory w czerwcu powinny się odbyć, wybory się w czerwcu odbędą. Senat może zamrażać tę ustawę nawet 30 dni, tyle, ile maksymalnie to zamrożenie może trwać, ale poradzimy sobie z realizacją tych wyborów na pewno w czerwcu” – stwierdził premier Morawiecki.

Dziennikarze pytali również szefa rządu, dlaczego w Dzienniku Ustaw jeszcze nie pojawiła się uchwała PKW. Premier ponownie zaapelował do Senatu i marszałka Grodzkiego o procedowanie ustaw związanych z wyborami prezydenckimi bez żadnej zwłoki. Jak podkreślił Morawiecki, ma to pomóc w wyklarowaniu stanu prawnego.

„Jest to potrzebne do opublikowania uchwały PKW, żeby wyjaśnić do końca jaki jest stan prawny. Ustawa, którą Sejm przyjął nie może być ostatecznie włączona do polskiego porządku prawnego, ponieważ Senat po raz kolejny przedłuża, opóźnia, zamraża” – ocenił szef rządu.

W materiale RMF FM podkreślono, że chodziło o przygotowanie zasobów ludzkich i materialnych. Jak przekazano, oficjalne pismo trafiło do Poczty Polskiej 16 kwietnia. „Polecam Poczcie Polskiej realizacje działań polegających na przygotowaniu do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym” – przytoczył portal fragment treści dokumentu.

Drukowano również karty do głosowania. Druk zlecono Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, co potwierdził 22 kwietnia wicepremier Jacek Sasin w programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24.

„Dzieje się to na podstawie decyzji marszałek Sejmu i polecenia premiera, wydanego na podstawie ustawy antycovidowej. (…) Druk kart, których wzór określiła Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze w lutym tego roku, tutaj rola PKW została zachowana. I to właśnie PKW i KBW są tą instytucją, które te wybory przeprowadzają” – wyjaśnił wówczas Jacek Sasin.

Karty nie zostały wykorzystane, ale pojawiła się propozycja, co zrobić, żeby się jednak nie zmarnowały (zmienił się jeden kandydat, więc kart nie da się wykorzystać bez poniesienia kosztów nadruków, wciąż pozostaje problem prawny z jawnością oddanych głosów – przypis WM). Jak wiadomo Senat aktualnie pracuje nad ustawą ws. wyborów, która ma dać możliwość wyborcom zdecydowania w jaki sposób chcą zagłosować: czy w sposób tradycyjny w lokalu wyborczym czy korespondencyjnie. Jest to rozwiązanie, o którym mówi się „hybrydowe”. Jak podkreśla rząd, jest to też swego rodzaju kompromis i wyjście na przeciw apelom opozycji o „bezpieczne wybory” dla wszystkich obywateli.

W „Monitorze Polskim” opublikowano 8 maja stanowisko Rady Ministrów w tej sprawie. Wyjaśniono, że nie było możliwości przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku. Przyczyny to: aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce oraz zastosowane zmiany prawne. Dodano, że mimo wszystko zostały podjęte wszelkie działania, które miały pomóc te wybory przeprowadzić. Zaproponowano, żeby w związku z tym wykorzystać w głosowaniu już wydrukowane karty.

„Rada Ministrów uznaje, że wydrukowane elementy pakietu wyborczego powinny zostać wykorzystane w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które zostaną przeprowadzone zgodnie z uchwalonymi zmianami prawnymi” – głosi stanowisko Rady Ministrów, pod którym podpis złożył premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

A jak by tak baza w internecie do glosowania za darmo a te 70 mln na jakis zbozny cel.
Ale w polityce o to chodzi ze przy 20 tys wyplaty maja konta na kajmanach bo tu sie granty rozda znajomym to przetargi na miliony.
Najlepsze ze nikt tego nie rozlicza mozna dac bratu ciotce za przekrety w polsce nikogo nie wsadza bo my jestesmy dalej pod zaborami taki wiesniak leper byl na ruskiej smyczy po czy jak tam sie teraz przefarbowali na ko na niemiecliej smyczy, pis na amerykanskozydowskiej. Niby macie wybor na glosowaniu pod jakim zaborem chcecie byc ale nie ma parti reprezetujacej tylko i wylacznie polske nawet te skrajnie nacjonalistyczne sa tylko po to aby dawac niby jakis wybor. A wybor jest tylko jeden odajesz glos na zaborce a zaborcy walcza miedzy saba ale dziela sie zdobycza myslicie ze to przez pomylke mamy najdrozszy gas w europie albo zniszczone zostaly kopalnie i stocznie. Wszystkie grupy polityczne reprezentuja tylko interesy zaborcow czasem musza rzucic ochlap dla motlochu ale to zaborcy trzepia kokosy.

Foxi
Użytkownik
Foxi

Pomyślcie kto zapłaci za taką decyzję PO o zmianie kandydata ? Te 70 milionów zapłacą podatnicy. PO należy rozwiązać i postawić pod sąd jako bandycką organizację złodziejską. W świetle reflektorów ukradli społeczeństwu 70 milionów …

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ