Kto w Polsce jest cwaniakiem?

Opublikowano: 20.10.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1317

Głupota Jarosława Kaczyńskiego nie polega na tym, że szuka w Polsce cwaniactwa i ludzi działających na szkodę gospodarki oraz większości społeczeństwa, lecz na tym, że nie ma pojęcia kto jest odpowiedzialny za szalejącą inflację i jak się jej przeciwstawić.

W Polsce z cwaniactwa żyją przedsiębiorcy i zachodni kapitał. To są dokładnie te same siły, którym PiS zrobił wolną strefę ekonomiczną w całym kraju, a następnie również sukcesywnie obniżał podatki dochodowe. Na dokładkę PiS nie ma też absolutnie żadnego pomysłu na to, jak przerzucić gospodarkę z tej opartej na taniej sile roboczej na gospodarkę opartą na wiedzy i technologiach.

A stąd jest inflacja. Przekazano pracownikom więcej pieniędzy w realiach, w których gospodarka kapitalistyczna nastawiona jest na niską cenę siły roboczej. Dlatego kapitał zwiększa ceny produktów i sukcesywnie obniża w ten sposób płacę roboczą żeby powrócić do dawnej sytuacji: sytuacji rynkowej równowagi przy niskich płacach klasy robotniczej i zyskach osiąganych na taniej robociźnie. TAK, równowagą rynkową w neolibPolsce była sytuacja z niskimi płacami. Bo taki wygenerowano system gospodarczy, taka była wieloletnia specyfika polskiej gospodarki w regionie i w UE: tania robocizna.

W tej sytuacji nie wystarczy drobne podwyższenie płac. Kapitalizm jest odporny na takie działania, szczególnie jeśli drugą ręką cały czas wspierasz tych samych wyzyskiwaczy, którzy istnieli tu już wcześniej. Bo albo bawimy się w kapitalizm i wtedy faktycznie nieprzemyślane ingerencje w rynek tylko go destabilizują i sytuacja wkrótce potem – pod naporem kapitału – wraca do dawnej normy. Albo robimy zmianę sytuacji gospodarczej, typu produkcji i sięgamy po naprawdę odpowiednie środki. A PiS to taki rozkrok między nieudaną chadecją, a przedpotopowym neoliberalizmem.

W rzeczywistości jeśli naprawdę chcielibyśmy uczynić sytuację Polski lepszą, to należałoby mieć całościowy plan rekonfiguracji typu produkcji. Należałoby z góry ograniczyć skalę produkcji opartej na taniości siły roboczej i państwowymi mechanizmami tworzyć innego typu przedsiębiorstwa, inne zakłady pracy oraz wykańczać wyzyskiwaczy odpowiednimi narzędziami systemowymi.

Tego nikt nie zrobi, bo panuje dogmat, że podatki dla właścicieli należy wyłącznie dalej obniżać. A to gwarantuje przetrwanie właśnie właścicielom działającym na starych, neoliberalnych warunkach.

I w tym momencie prawie każda polska partia ma w programie jeszcze niższe podatki dla polskiej klasy kapitalistycznej, która w krajach zachodnich – do których to poziomu niby ciągle aspirujemy – nie przetrwałaby ani dnia z tamtejszymi podatkami. A rzekomo chcemy mieć, jak na Zachodzie! Tylko my się wysprytnimy: będzie tak samo bogato, ale bez podatków, z tanim państwem i z gospodarką opartą na taniej pracy. Polska hakerem ekonomii!

Nikt z prawicy nie porwie się z motyką na własne wartości i nie zauważy nawet, że lepsza sytuacja gospodarcza wymaga w Polsce innych właścicieli, innego typu produkcji. Cwaniaków Kaczyński szuka więc… Na kolanach, po ciemku i w złym pokoju. A, że jego ekspertem finansowym numer jeden jest wielki bankster, to i efekty tych działań mogą być tylko takie: jeszcze dalszy wzrost inflacji i sukcesywny powrót do tego, co było. Jeszcze większe obniżenie realnej siły nabywczej pracowników, bo kapitał postawi na swoim.

A potem przez idiotów z PiS-u będą nam latami mówić, że rządowy eksperyment „socjalistyczny” się nie udał, bo rynek przywrócił bidę. No przywrócił, bo za eksperyment zabrali się kompletni ignoranci, ideologicznie zwasalizowani przez neoliberałów, a w praktyce zwasalizowani przez interesy istniejących i działających na starych warunkach przedsiębiorców. To się nie może udać, w żaden sposób.

Autorstwo: Tymoteusz Kochan
Źródło: Trybuna.info

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 13 , średnia ocena wartości wpisu: 4,08 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rici 21.10.2021 17:09

    Dlaczego nigdzie niema wystapienia bylego premiera W.Cimoszewicza na forum KE UE niedlugo po Morawieckim. Tak celnych wypowiedzi z ust polityka dawno nie slyszalem.
    Zadne media , nawet “Wolne Media” nie informuja o tym wystapieniu, zero dyskusji na ten temat. Wszyscy wyciszaja sprawe. Widac ze mial 1000 % racji.

  2. Admin WM 22.10.2021 09:49

    Możesz napisać o tym artykuł, opublikować pełną treść wystąpienia, zamiast narzekać, że inni nie napisali i nie opublikowali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.