Kto powinien unikać rezonansu magnetycznego

Opublikowano: 28.06.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 9

Rezonans magnetyczny okazał się niebezpieczny dla ludzi, którzy mają plomby lub korony ze stopu rtęci i srebra. Pole magnetyczne urządzenia może uwalniać toksyczny metal i spowodować poważne zatrucie, twierdzą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie “Radiology”.

„Nasze eksperymenty wykazały, że srebrne plomby wydzielają ogromne ilości rtęci po sesji MRI. Dlaczego tak się dzieje i jak dużo metalu dostaje się do ciała, nie wiemy, ale przewidujemy, że takie przecieki mogą być związane z przemianami fazowymi lub mikroprądami i korozją galwaniczną w amalgamacie, którą generuje pole magnetyczne” — powiedziała Selmi Yilmaz z Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi (Turcja).

Większość dentystów stosuje dwa rodzaje plomb — z materiałów ceramicznych, które twardnieją ​​przy kontakcie z powietrzem lub przy napromieniowaniu światłem ultrafioletowym, oraz srebrny amalgamat — specjalny stop rtęci, srebra, miedzi i innych metali.

Oba te materiały mają swoje wady i zalety. Ceramiczne wypełnienia wyglądają bardziej naturalnie i są wygodniejsze w użyciu, zaś metalowe plomby są znacznie silniejsze — przy właściwej pielęgnacji zębów utrzymują się dłużej niż żyje ich właściciel. Naukowcy od wielu dekad dyskutują, na ile toksyczne są rtęciowe wypełniacze i na razie nie ma ostatecznych odpowiedzi na to pytanie.

Yilmaz i jej współpracownik Zahit Adisen z Uniwersytetu Kırıkkale (Turcja) wyjaśnili, jak metalowe wypełnienia mogą stać się niebezpieczne dla ludzi, kiedy badali doniesienia o tym, że nowe potężne tomografy, zdolne do generowania pola magnetycznego o sile siedmiu Tesli, niszczą takie wypełnienia.

Aby zweryfikować te spekulacje, tureccy fizycy wyprodukowali kilkadziesiąt modeli zębów z plombami rtęciowo-srebrnymi i umieścili je w sztucznym analogu śliny. Po kilku dniach, gdy stan atrap ustabilizował się, Adisen i Yilmaz prześwietlili połowę z nich za pomocą dwóch tomografów o mocy 1,5T i 7T.

Jak wykazały eksperymenty, 20 minut pracy drugiego tomografu wystarczyło, aby podnieść stężenie rtęci w ślinie pięciokrotnie i sprawić, aby była toksyczna nie tylko dla pacjenta, ale także dla dentystów pracujących z nim. Co ciekawe, stężenie toksycznego metalu faktycznie nie zmieniło się przy użyciu słabszych tomografów. Przyczyny są wciąż niejasne.

Teraz, według Yilmaz, jej zespół prowadzi jednocześnie trzy serie eksperymentów, podczas których próbuje zrozumieć, w jaki sposób pole magnetyczne powoduje, że rtęć „ucieka” z plomby, czy nagrzewa metal i jak dużo toksycznych jonów trafia do organizmu. Tymczasem naukowcy zalecają właścicielom takich plomb unikanie potężnych tomografów.

Zdjęcie: jarmoluk (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Plomby z amalgamatu (stopu rtęci) są same w sobie wysoce toksyczne, dokladniej powodują chroniczną toksyczność. W wielu państwach Europy regulacje prawne traktują wyrwany ząb z taką plombą jako odpad niebezpieczny, podlegający specjalnej procedurze utylizacji. Nie można go ot tak sobie wyrzucić.

GregPel
Użytkownik
GregPel

Gajowy, te normalne kraje traktują wyrwane zęby jako odpad toksyczny. A u nas myśliwi walą w kaczki i inne tonami ołowiu rocznie, gdzie śrut ten prawie w 100% trafia do gleby i …nikogo to nie interesuje. Smutne