Kto powinien unikać rezonansu magnetycznego

Opublikowano: 28.06.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 887

Rezonans magnetyczny okazał się niebezpieczny dla ludzi, którzy mają plomby lub korony ze stopu rtęci i srebra. Pole magnetyczne urządzenia może uwalniać toksyczny metal i spowodować poważne zatrucie, twierdzą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie “Radiology”.

„Nasze eksperymenty wykazały, że srebrne plomby wydzielają ogromne ilości rtęci po sesji MRI. Dlaczego tak się dzieje i jak dużo metalu dostaje się do ciała, nie wiemy, ale przewidujemy, że takie przecieki mogą być związane z przemianami fazowymi lub mikroprądami i korozją galwaniczną w amalgamacie, którą generuje pole magnetyczne” — powiedziała Selmi Yilmaz z Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi (Turcja).

Większość dentystów stosuje dwa rodzaje plomb — z materiałów ceramicznych, które twardnieją ​​przy kontakcie z powietrzem lub przy napromieniowaniu światłem ultrafioletowym, oraz srebrny amalgamat — specjalny stop rtęci, srebra, miedzi i innych metali.

Oba te materiały mają swoje wady i zalety. Ceramiczne wypełnienia wyglądają bardziej naturalnie i są wygodniejsze w użyciu, zaś metalowe plomby są znacznie silniejsze — przy właściwej pielęgnacji zębów utrzymują się dłużej niż żyje ich właściciel. Naukowcy od wielu dekad dyskutują, na ile toksyczne są rtęciowe wypełniacze i na razie nie ma ostatecznych odpowiedzi na to pytanie.

Yilmaz i jej współpracownik Zahit Adisen z Uniwersytetu Kırıkkale (Turcja) wyjaśnili, jak metalowe wypełnienia mogą stać się niebezpieczne dla ludzi, kiedy badali doniesienia o tym, że nowe potężne tomografy, zdolne do generowania pola magnetycznego o sile siedmiu Tesli, niszczą takie wypełnienia.

Aby zweryfikować te spekulacje, tureccy fizycy wyprodukowali kilkadziesiąt modeli zębów z plombami rtęciowo-srebrnymi i umieścili je w sztucznym analogu śliny. Po kilku dniach, gdy stan atrap ustabilizował się, Adisen i Yilmaz prześwietlili połowę z nich za pomocą dwóch tomografów o mocy 1,5T i 7T.

Jak wykazały eksperymenty, 20 minut pracy drugiego tomografu wystarczyło, aby podnieść stężenie rtęci w ślinie pięciokrotnie i sprawić, aby była toksyczna nie tylko dla pacjenta, ale także dla dentystów pracujących z nim. Co ciekawe, stężenie toksycznego metalu faktycznie nie zmieniło się przy użyciu słabszych tomografów. Przyczyny są wciąż niejasne.

Teraz, według Yilmaz, jej zespół prowadzi jednocześnie trzy serie eksperymentów, podczas których próbuje zrozumieć, w jaki sposób pole magnetyczne powoduje, że rtęć „ucieka” z plomby, czy nagrzewa metal i jak dużo toksycznych jonów trafia do organizmu. Tymczasem naukowcy zalecają właścicielom takich plomb unikanie potężnych tomografów.

Zdjęcie: jarmoluk (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 28.06.2018 14:29

    Plomby z amalgamatu (stopu rtęci) są same w sobie wysoce toksyczne, dokladniej powodują chroniczną toksyczność. W wielu państwach Europy regulacje prawne traktują wyrwany ząb z taką plombą jako odpad niebezpieczny, podlegający specjalnej procedurze utylizacji. Nie można go ot tak sobie wyrzucić.

  2. GregPel 29.06.2018 17:28

    Gajowy, te normalne kraje traktują wyrwane zęby jako odpad toksyczny. A u nas myśliwi walą w kaczki i inne tonami ołowiu rocznie, gdzie śrut ten prawie w 100% trafia do gleby i …nikogo to nie interesuje. Smutne

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.