Kto powinien być wdzięczny generałowi Jaruzelskiemu?

Sprawa Jaruzelskiego zawsze dzieliła polską opinię publiczną. Byli i są tacy, którzy gotowi będą do upadłego bronić “honoru” generała w czarnych okularach i tacy, którzy uważali i będą go uważać za zdrajcę. Sam zaliczam się do tych drugich.

Najsmutniejsze w całej sprawie jest chyba to, że gazeta, która zaczęła wychodzić z dopiskiem “Nie ma wolności bez Solidarności” od wielu lat broni architekta wojny polsko-polskiej jako “człowieka honoru”. Staje się to z roku na rok coraz trudniejsze, wymaga coraz większej ekwilibrystyki słownej, do czego przyczynia się sam Jaruzelski. Tym razem także nie pomógł “zwolennikom dialogu” (tak pokrętnie określa się pobłażliwość wobec komunistycznego aparatu represji) swoją wypowiedzią, w której stwierdził:

„[…] radzieccy wojskowi powinni być wdzięczni jemu i polskim siłom zbrojnym, ponieważ własnymi siłami zrobiły to, co musiałyby zrobić siły sowieckie gdyby w Polsce doszło do wojny domowej. – Takie zagrożenie istniało.”

oraz:

„Wokół naszych granic stacjonowały setki i tysiące czołgów i dywizji. W takiej sytuacji (wojny domowej) sowieckie wojska i tak wkroczyłyby do Polski.”

Przynajmniej dowiedzieliśmy się w końcu, kto powinien być Jaruzelowi wdzięczny. Nie Polacy. Sowieci. A taka wiedza to już całkiem sporo.

Drugie twierdzenie to oczywista bzdura. Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej stacjonująca w Polsce liczyła co najmniej 300 tys. żołnierzy. Oni nie musieli do Polski wkraczać. Oni już tu byli. Wystarczyłoby, żeby wymaszerowali z Legnicy, Bornego Sulinowa i Świętoszowa. Już prędzej możemy być wdzięczni Rosjanom, że nie chciało im się wychodzić w grudniowy poranek z ogrzewanych koszarów.

Większość Polaków, w tym także czytelników “Gazety Wyborczej” wspomina stan wojenny 1981-1983 jako podcięcie skrzydeł narodu po wielkim święcie, kiedy najpierw Polak został papieżem, a potem narodziła się Solidarność. Warto o tym pamiętać w przeddzień 28 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Autor: Ossad
Źródło: Dziennikarstwo Obywatelskie
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska