Kto nadzoruje sztuczną inteligencję?

Opublikowano: 10.09.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 550

Pewnego dnia Chermaine odebrała list z urzędu skarbowego, w którym żądano od niej zwrotu zasiłków, wypłacanych jej przez ostatnie cztery lata na opiekę nad dziećmi. Kwota:
100 000 euro. Dopiero 7 lat później wyszło na jaw, że holenderski fiskus określał ryzyko nadużyć w systemie przy pomocy algorytmu uczenia maszynowego. Oskarżone o wyłudzenie zasiłku rodziny musiały zwracać dziesiątki tysięcy euro i nie dostawały nawet szansy na udowodnienie swojej niewinności. To był pierwszy głośny przypadek omylnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w Europie. Ale przecież automatyzacja państw i korzystanie z coraz większych baz danych, także na potrzeby administracji publicznej, staje się codziennością. Także w Polsce rząd tworzy wspólny system administrowania takimi bazami – Zintegrowaną Platformę Analityczną. Kto czuwa nad tym, jak nowoczesna administracja korzysta z danych o ludziach? Jak wygląda praca przy projektowaniu algorytmów sztucznej inteligencji? Kto te systemy nadzoruje? Natalia Domagała – ekspertka, która jeszcze do niedawna kierowała zespołem zajmującym się polityką danych i sztucznej inteligencji w Centralnym Urzędzie do spraw Cyfryzacji i Danych, w brytyjskiej administracji. Jej zespół stworzył pierwszy oficjalny standard przejrzystości algorytmów. Teraz Natalia pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii.

1

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.