Kto kupi polską firmę Solaris?

Wiodący producent tramwajów i autobusów ogłosił sprzedaż swojej marki. Wśród zainteresowanych kupnem są m.in. Turcja i Chiny.

Podpoznański Solaris to jedna z najbardziej (i niestety niewielu) rozpoznawalnych marek na świecie. Zaplanowane na 2018 rok zamówienia to ponad 1400 autobusów i trolejbusów. Firma jest jednym z czołowych producentów pojazdów o napędzie elektrycznym, autobus Solaris Urbino 12 Electric w ubiegłym roku zdobył tytuł najlepszego autobusu miejskiego w Europie. 700 miast, 32 kraje, cztery kontynenty. Ponad 70% produkcji z poprzedniego roku trafiło na eksport.

Można bez wahania powiedzieć, że Solaris działa prężnie, rozwija się, a przed sobą ma świetlaną przyszłość. Mógłby stać się gigantem. Aż tu nagle pojawia się wiadomość o sprzedaży firmy. Chętnych oczywiście na tak łakomy kąsek nie brakuje.

„Chętnych na zakup firmy nie brakuje. Wśród nich są podmioty z Turcji i Chin. Co ciekawe, najprawdopodobniej najpoważniejsi konkurenci Solaria z Niemiec, czyli Mercedes i Man, nie są zaangażowani w proces sprzedaży. To pewnie jest jakaś szansa, że nawet zmiana właściciela nie spowoduje, że marka zniknie z rynku” — powiedział mediom przedstawiciel jednego z funduszy private equity, zaznajomiony ze sprawą.

Moment na poszukiwania nabywcy na producenta autobusów, trolejbusów i tramwajów z Bolechowa pod Poznaniem wydaje się bardzo dobry. Solaris może się pochwalić najwyższą w ponad 20-letniej historii sprzedażą pojazdów na poziomie 1397 sztuk i rekordowymi przychodami przekraczającymi w 2017 r. 1,85 mld zł. Firma ma jedną z najnowocześniejszych w Europie linii produkcyjnych autobusów elektrycznych — podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak informuje dziennik.pl, szanse na to, że Solaris jednak pozostanie polski, istnieją. Proces sprzedaży śledzi Polski Fundusz Rozwoju. Nie chodzi jednak o znacjonalizowanie marki, a raczej o przygotowanie oferty zakupu producenta autobusów wspólnie z prywatnym partnerem.

„W takim scenariuszu PFR mógłby objąć np. 20-30 proc. udziałów, a reszta trafiłaby do inwestora prywatnego lub konsorcjum podmiotów prywatnych” — powiedział w rozmowie z dziennikiem jeden z ministrów, przypominając, że wpisuje się to w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i jeden z jej filarów, czyli rozwój elektromobilności oparty nie tylko na projekcie polskiego auta osobowego, który wciąż nie może nabrać rozpędu, lecz także na rozwoju produkcji autobusów elektrycznych.

Od 1996 roku w fabryce Solarisa w Bolechowie pod Poznaniem wyprodukowano ok. 15 tys. pojazdów.

Autorstwo: Roksana Dworkowska
Zdjęcie: I.Blu (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com