Księżyc i Ziemia są młodsze niż uważano

Opublikowano: 19.08.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 572

Najnowsze techniki badawcze, w których wykorzystuje się pomiary izotopów ołowiu i neodymu, pozwoliły stwierdzić, że Księżyc i Ziemia mogą być młodsze, niż dotychczas sądzono.

Obecnie uważa się, że Księżyc liczy sobie około 4,5 miliarda lat, czyli mniej więcej tyle samo, co Układ Słoneczny. Jego wiek został określony na podstawie badań skał księżycowych zebranych podczas misji Apollo.

Teraz jednak Lars Borg z Lawrence Livermore National Laboratory i jego współpracownicy stwierdzili, że Księżyc liczy sobie 4,38 miliarda lat, a zatem jest około 120 milionów lat młodszy niż sądzono. Wnioski takie wyciągnięto na podstawie analizy izotopów ołowiu, samaru i neodymu ze skał księżycowych. Badania te mają też konsekwencje dla Ziemi.

“Jeśli nasze analizy pokazują wiek Księżyca, to Ziemia też musi być młodsza. To z kolei stawia ją w opozycji do Marsa, który prawdopodobnie uformował się 4,53 miliarda lat temu. To pokazuje, że Księżyc jest około 165 milionów lat młodszy od Marsa i 200 milionów lat młodszy od dużych asteroidów” – mówi Borg.

“Sądzono, że Księżyc jest stary, a niegdyś na jego powierzchni istniały oceany magmy. Nasze nowe badania pokazują, że jest młody i nie miał oceanów magmy” – dodaje uczony.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Lawrence Livermore National Laboratory
Źródło: Kopalnia Wiedzy


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. nefalin 19.08.2011 16:07

    Alex Collier twierdzi, że według Andromedan księżyc ma 6,2 miliarda lat i został tutaj przyholowany.

  2. Minimus 20.08.2011 15:20

    “(…) Księżyc liczy sobie około 4,5 miliarda lat (…) Teraz jednak Lars Borg i jego współpracownicy stwierdzili, że Księżyc liczy sobie 4,38 miliarda lat (…) Sądzono, że Księżyc jest stary (…) Nasze nowe badania pokazują, że jest młody (…) – dodaje uczony.”

    A ja mam 18-letnią sąsiadkę. Dotychczas sądziłem, że jest młoda, ale po odkryciu, że ma 18 lat i 5 miesięcy, muszę uznać, że jednak jest stara…

    A na serio. Wysnuwanie wniosków ogólnych z dwuprocentowych różnic w wynikach pojedynczych, punktowych pomiarów (tj. nie z dużego obszaru), wykonywanych w dodatku w różnych latach, w różnych warunkach i różnym sprzętem, wydaje się mocno przedwczesne. Szczególnie gdy równocześnie operuje się pojęciem “około”. Bo czy 4,38 to nie jest “około 4,5”? 🙂

  3. memento 20.08.2011 15:26

    @Minimus, ogólnie zgadzam się z Twoją wypowiedzią, szczególnie, że te ustalenia zmieniają się co jakiś czas. Trzeba jednak wziąć poprawkę na “środowisko” w jakim były przechowywane skały księżycowe przed ich pobraniem – idealna konserwacja. Datowanie obiektów na Ziemi jest bardzo trudne z uwagi na atmosferę, oraz bogactwo życia. Na księżycu nikt nie zapali ogniska etc., przez co wyniki mogą być bardziej poprawne i mniej zależne od miejsca pobrania próbek

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.