Książę bin Salman winny morderstwa

Opublikowano: 20.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Agnes Callamard, specjalna przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ ds. nielegalnych egzekucji dokonywanych przez państwa, obciąża saudyjskiego następcę tronu, księcia Mohammeda bin Salmana odpowiedzialnością za zamordowanie saudyjskiego publicysty Dżamala Chaszodżdżiego.

Po półrocznym dochodzeniu Callamard przedstawiła stustronicowy raport, oparty w dużym stopniu na dowodach przedstawionych przez Turcję. To właśnie w saudyjskim konsulacie w Stambule w październiku 2018 r. Chaszodżdżi został zamordowany i poćwiartowany, jego ciała nie znaleziono. Przez długie lata był on cenionym przez władze dziennikarzem i doradcą rządzących, ale mieszkał od kilku lat w USA, ponieważ krytykował politykę Arabii Saudyjskiej i następcę tronu. Do konsulatu w Stambule poszedł załatwiać dokumenty związane z jego zbliżającym się ślubem.

Przedstawiciel rządu Arabii Saudyjskiej napisał, że raport Callamard „zawiera jawne sprzeczności i bezpodstawne oskarżenia, podważające autorytet przedstawicielki sekretarza ONZ”. Władze saudyjskie, które początkowo twierdziły, że Chaszodżdżi wyszedł z konsulatu, po kilku dnaich przyznały, że został zamordowany, ale odpowiedzialnością obciążyły niższych rangą pracowników wywiadu saudyjskiego; systematycznie zaprzeczają, że następca tronu miał z morderstwem cokolwiek wspólnego, a przed sądem postawiono 11 innych osób.

Bin Salman jest jednak w saudyjskim rządzie odpowiedzialny również za wywiad, toteż tłumaczenie, że taka operacja została przeprowadzona bez jego wiedzy i zgody, wydaje się niewiarygodne. O jego winie przekonana jest również CIA.

Agnes Callamard wezwała do wstrzymania procesu 11 oskarżonych w Arabii Saudyjskiej i do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia kryminalnego pod patronatem sekretarza generalnego ONZ, które zakończyłoby się procesem sądowym na Zachodzie. „Istnieją wiarygodne dowody, które skłaniają do zbadania roli, jaką w morderstwie odegrali wyżsi rangą Saudyjczycy, w tym następca tronu”, powiedziała.

Autorstwo: GL
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o