Krytykują Zuckerberga za usunięcie słynnego zdjęcia
Redaktor największej w Norwegii gazety „Aftenposten” Espen Hansen zarzucił założycielowi „Facebooka”, Markowi Zuckerbergowi, nadużywanie władzy, po tym jak z portalu usunięto artykuł ze słynnym zdjęciem ofiar wojny w Wietnamie.
Administracja „Facebooka” usunęła słynną fotografię „napalmowej dziewczynki” z postu norweskiego pisarza Toma Egelanda. „Napalmowa dziewczynka” to kultowe zdjęcie Nicka Uta, fotoreportera Associated Press, za które w 1973 roku otrzymał on Pulitzera. W 1972 roku lotnictwo południowokoreańskie przez pomyłkę zrzuciło napalm na ludność cywilną. Bohaterka zdjęcia, Kim Phúc, została poważnie poparzona. Później stała się symbolem okrucieństwa wojny w Wietnamie.
Na początku września Egeland opublikował na swoim profilu post, do którego dołączył kilka fotografii z czasów wojny w Wietnamie, w tym „napalmowa dziewczynka”. Okazało się, że administracja „Facebooka” usunęła to zdjęcie, bo przedstawiało nagą dziewczynkę. Pisarz skrytykował tę decyzję. W wyniku jego profil został zablokowany.
Egeland poinformował o sprawie największą norweską gazetę „Aftenposten”. Jej redaktor naczelny Espen Hansen opublikował list otwarty, adresowany do Marka Zuckerberga, w którym zarzucił właścicielowi „Facebooka” brak zdolności rozróżniania rozbieranych sesji od zdjęć o historycznej wartości i zaapelował o podchodzenie do każdego przypadku indywidualnie. Ponadto Hansen zaprosił Zuckerberga do omówienia tej sytuacji na portalu społecznościowym z tagiem #dearmark.
Przedstawiciele Zuckerberga dotychczas nie skomentowali incydentu.
Zdjęcie: Nick Ut
Źródło: pl.SputnikNews.com