Krytycy szczepień już nie zarobią na „You Tube”

„Zamieszczanie w serwisie niebezpiecznych i szkodliwych dla użytkowników treści jest sprzeczne z regulaminem platformy” – stwierdził „You Tube” i postanowił zablokować reklamy, pozwalające na zarabianie na filmach promujących uchylanie się od szczepień. Wcześniej podobne kroki podjął „Facebook” – nie pozwala już na wykupowanie sponsorowanych treści, jeśli mogą podlegać pod fackt-checking, a także jeśli zagrażają bezpieczeństwu.

Za oceanem trend walki mediów społecznościowych ze szkodliwymi treściami rozpoczął list deputowanego Demokratów Adama Schiffa, który zwrócił uwagę, że na wzrost ostatnich zachorowań na odrę w Waszyngtonie mogło mieć wpływ masowe wykupowanie sponsorowanych treści na „Facebooku” przez ruchy antyszczepionkowe. W związku z tym „Facebook” wprowadził ograniczenia, zapowiedział przy okazji, że w dłuższej perspektywie zamierza w ogóle zrezygnować z treści związanych ze zdrowiem wyświetlanych w grupach, powiązanych wynikach wyszukiwania czy rekomendacjach – np. w zakładkach „propozycje dla ciebie”. „Facebook” zaznaczył, że nie ma jednak na razie „złotej rady” na wszelkie wpisy w grupach, bazujących na „wyrażaniu opinii”. W newsfeedach bowiem treści antyszczepionkowe nie są zbyt często udostępniane, pojawiają się raczej właśnie w zamkniętych grupach lub wyszukiwarce wewnętrznej.

„Wartym odnotowania jest fakt, że nie wszystkie antyszczepionkowe grupy są takie same” – pisze „Facebook” w specjalnym komunikacie. „Część z nich to społeczności poświęcone medycynie holistycznej lub alternatywnej, inne z kolei przypominają grupy dyskusyjne, gdzie członkowie wyrażają swoje opinie, choć z całą pewnością są tam osoby, które szerzą niepotwierdzone lub szkodliwe informacje”.

Również Google odniósł się do sprawy: wprowadził w serwisie „You Tube” restrykcje polegające na blokowaniu reklam i uniemożliwia zarabianie na antyszczepionkowych treściach. Jak podają „Wirtualne Media”, restrykcje „dotyczą zarówno pojedynczych filmów, jak i całych kanałów, wśród których znalazły się LarryCook333, VAXXED TV oraz iHealthTube, które w sumie mają ponad 473 tys. subskrybentów”. W ubiegłym tygodniu, po serii publikacji m.in. serwisu „Bezz Feed”, kilku reklamodawców z własnej inicjatywy wycofało swoje klipy reklamowe puszczane na antyszczepionkowych kanałach. W Polsce na podobne ograniczenia jeszcze zaczekamy (aby zablokować film lub kanał nadal potrzebne są zgłoszenia innych użytkowników), na razie ocenzurowano treści anglojęzyczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (organizacja promująca szczepienia, która służy interesom korporacji farmaceutycznych – przypis WM) umieściła ruchy antyszczepionkowe na liście 10 największych zagrożeń zdrowia w 2019 r.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu