“Kryptowaluty” to prawdziwe pieniądze

Opublikowano: 09.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 347

Mają zostać zrównane z tradycyjnymi pieniędzmi – taka jest rekomendacja izby wyższej parlamentu Australii. Proponuje on szereg zmian w prawie.

Szybko rosnąca popularność cyfrowych walut to kolejny przejaw internetowej rewolucji. Rośnie jednak jednocześnie także zagrożenie dla obracających nimi ludzi. Brak jest bowiem centralnych i niezależnych instytucji, które stałyby na straży obrotu czy wartości. Część państw próbuje zmierzyć się z problemem i ucywilizować ten nowy rynek. Śladem Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii zamierza podążyć teraz Australia.

Agencja Reuters dotarła do rekomendacji komisji australijskiego Senatu, które dołączone mają zostać do rządowego raportu, który ma ujrzeć światło dzienne w przyszłym tygodniu. Po pierwsze wskazano rosnącą akceptację dla tzw. kryptowalut wśród rządów kolejnych państw. Co więc proponują senatorowie z Canberry?

Po pierwsze cyfrowe waluty przestaną być traktowane jako dobra, a zaczną jako pełnoprawne środki płatnicze. To sprawi, że posługujący się nimi konsumenci będą podatek od sprzedaży płacić tylko w momencie dokonania zakupu z wykorzystaniem np. bitcoinów, a nie także w sytuacji zakupu samych bitcoinów. Senat jest zdania, że nie sprzyja to australijskiemu biznesowi. Zmiana ta musiałaby jednak zostać zaakceptowana tak przez rząd federalny, jak i rządy wszystkich ośmiu stanów.

Po drugie zmieni się prawo dotyczące prania brudnych pieniędzy oraz finansowania działalności terrorystycznej – tradycyjne i cyfrowe waluty zostaną zrównane. Takie rozwiązania mają u siebie m.in. Kanada oraz Singapur. Wszystkie firmy zajmujące się handlem cyfrowymi walutami musiałyby zarejestrować się w Australian Transaction Reports and Analysis Center, a także sprawdzać klientów dokonujących transakcji.

Coraz więcej firm, także i w Polsce przyjmuje płatności w bitcoinach, ostatnią z nich są Polskie Linie Lotnicze LOT. Z kolei Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła w drugiej połowie maja indeks bitcoinowy, wyznaczający jego kurs względem dolara amerykańskiego.

Rynek samych bitcoinów wart jest globalnie około 5 miliardów dolarów, z czego 7 proc. jest w obiegu w Australii.

Autorstwo: Michał Chudziński
Na podstawie: Reuters
Źródło: DI.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
niewolnik
Użytkownik
niewolnik

Pieniądze to tylko umowny środek wymiany jak złoto lub muszelki.
Prawdziwa moc jest w drukarni (lub zapisie na koncie) i ludzkich umysłach, na ile uwierzą że ten środek płatniczy ma jakąś wartość.