Krym w 1954 r. przekazano Ukrainie przymusowo?

Opublikowano: 17.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 828

Pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk powiedział, że w 1954 roku Krym nie został podarowany, a przymusowo przekazany Ukrainie. Mówił o tym w wywiadzie dla portalu „Obozriewatiel”.

Według byłego prezydenta Ukrainy I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow po wizycie na półwyspie w 1953 roku był zszokowany tym, jak biednie żyją jego mieszkańcy. Z Krymu udał się do Kijowa na spotkanie z I sekretarzem KC Komunistycznej Partii Ukrainy Aleksiejem Kiriczenką. „Wszedł i powiedział: powinniście wziąć sobie Krym”. Kiriczenko odpowiedział: „Jak? My nie możemy, przecież to ogromne pieniądze”. Chruszczow obiecał pomóc, ale Kiriczenko wciąż odmawiał. Wtedy Chruszczow posadził go do pociągu i razem pojechali do Moskwy do Biura Politycznego, gdzie zdecydowano przekazać Krym Ukrainie, która może poprawić sytuację, ponieważ są tam ludzie, którzy wiedzą, jak prowadzić gospodarstwo” — wyjaśnił Krawczuk.

27 lutego deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Andriej Artemienko powiedział, że USA mają podstawy prawne, by pretendować na terytorium Krymu. Według niego w 1920 roku amerykański rząd udzielił Rosji kredytu w wysokości 50 mln dolarów.

“Oni (kierownictwo ZSRR) zastawili Krym jak terytorium, które miało zostać przekazane USA, jeśli dług nie zostanie zwrócony” — podkreślił Artemienko. Dodał również, że w 1954 roku upłynął termin spłaty kredytu. „Jestem przekonany, że Krym został przekazany Ukrainie właśnie dlatego, żeby to terytorium zostało przy Związku Radzieckim” — zaznaczył deputowany.

Krym i Sewastopol przyłączyły się do Rosji po przeprowadzonym w marcu 2014 roku referendum, podczas którego większość mieszkańców opowiedziała się za zjednoczeniem z Rosją. Kijów nie uznał jednak jego wyników. Moskwa niejednokrotnie podkreślała, że procedura referendum przebiegała zgodnie z normami prawa międzynarodowego.

W lutym 1954 roku, kiedy na czele Związku Radzieckiego stał Nikita Chruszczow, półwysep został przekazany przez RFSRR Ukraińskiej SRR. Po rozpadzie Związku Radzieckiego region stał się częścią Ukrainy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MB 17.03.2017 14:24

    Nic nowego, już dawno wiadomo, że Stalin wziął kredyt pod zastaw Krymu. Tyle że nie “od USA”, ale bankierów. Konsorcjum lokajów Rothschildów nie reprezentuje – oficjalnie – USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.