Krym otrzyma podwójną nazwę?

Opublikowano: 17.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 428

Wicepremier krymskiego rządu Georgij Muradow skomentował inicjatywę przemianowaniu regionu w Krym-Taurydę.

Jak pisze „Rossijskaja gazeta” (RG), z taką propozycją wystąpił wcześniej szef autonomii narodowo-kulturalnej krymskich Greków „Tauryda” Iwan Szonus. Jego zdaniem podwójna nazwa utwierdzi rosyjski status półwyspu. Muradow uznał ten pomysł za godny omówienia.

„W Rosji w wielu podmiotach Federacji, po tym jak powstało nowe państwo Federacja Rosyjska, ta zasada znajduje zastosowanie. Przypomnę: Jakucja (Sacha), Osetia Północna (Alania) i wiele innych podmiotów Federacji, które równocześnie z ustaloną już nazwą stosują jej część historyczną” – powiedział Muradow, cytowany przez RG.

Polityk określił propozycję krymskich Greków jako znaczącą inicjatywę. Muradow zaproponował jej omówienie w Radzie Państwowej republiki i w innych organach władzy w razie aprobaty ze strony mieszkańców.

Z kolei szef izby społecznej Krymu Grigorij Joffe wystąpił przeciwko zmianie nazwy, mówiąc, że to „marnowanie czasu”. „Należy przywracać nie tyle nazwę historyczną, co pamięć historyczną, tradycje, wartości kulturowe. Gra w nazwy tylko podzieli społeczeństwo i zrodzi niepotrzebne nikomu spory” – powiedział Joffe w rozmowie ze Sputnikiem.

Jak przekazał później „Sputnikowi” sam Iwan Szonus, społeczeństwo nie jest jak na razie gotowe na zmianę nazwy. Szonus zauważył, że reakcja na inicjatywa była „niejednoznaczna”, teraz jej autorzy pracują z historykami i przygotowują argumenty. Szonus podkreślił, że obecnie w republice istnieje wiele obiektów o nazwie „Tauryda” albo „taurydzki”, i wyraził przekonanie, że z czasem społeczeństwo przyzwyczai się do takiej zmiany nazwy.

Tauryda to nazwa Półwyspu Krymskiego, jaka została mu nadana po przyłączeniu do Rosji w 1783 roku, jedna z historycznych nazw starożytnego i średniowiecznego Krymu. Półwysep nosił nazwę „Tauryda” do lat 20. XX wieku, do czasu utworzenia Krymskiej Radzieckiej Republiki Socjalistycznej.

Współczesna nazwa Krym zaczęła być powszechne stosowana dopiero po XIII wieku, najprawdopodobniej pochodzi od nazwy miasta Krym, które po opanowaniu przez Mongołów ziem leżących na północ od Morza Czarnego, stało się rezydencją namiestnika chana Złotej Ordy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.