KRUS-owa patologia przedłużona

Opublikowano: 13.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 817

Jedną z większych niesprawiedliwości funkcjonujących w przestrzeni prawnej III RP jest konieczność opłacania przez budżet państwa składek KRUS za pracujących rolników. Ta sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec obowiązków podatkowych patologia została usankcjonowana przez ekipę Tuska w 2012 roku. Przyjęto wówczas napisaną na kolanie ustawę, której okres funkcjonowania w kolejnych latach był nieustannie wydłużany. Nie inaczej będzie i w tym roku. Dlaczego nikt nie może zrobić z tym porządku??!

Dlaczego jedna grupa społeczna (rolnicy) może być uprzywilejowana kosztem innej (przedsiębiorcy i zwykli pracownicy)? Przypomnijmy, że w październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż nie jest zgodne z Konstytucją to, aby budżet państwa (czytaj: podatnicy) opłacali za wszystkich rolników (bez względu na osiągany przez nich dochód) składkę zdrowotną do NFZ. Na zmianę niekonstytucyjnych przepisów TK dał Sejmowi 15 miesięcy.

W styczniu 2012 roku Sejm uchwalił prowizoryczną ustawę zaproponowaną przez rząd Donalda Tuska, która miała obowiązywać jedynie przez 11 pozostałych miesięcy 2012 roku. Wprowadzała ona częściową odpłatność za składki, ale z szeregiem różnego rodzaju wyjątków, które całkowicie “rozmiękczały” jej znaczenie. Zgodnie z jej treścią za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł (!!) za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Ówczesny wiceminister zdrowia Jakub Szulc, zapewniał, że to rozwiązanie ma charakter czasowy i będzie obowiązywało tylko do końca roku 2012 (rząd przygotowywał tę ustawę w niezwykłym pośpiechu, tuż przed upływem 15-miesięcznego okresu, który dał mu TK). Zapewnienia wiceministra okazały się być nieprawdziwe. Rząd pod koniec 2012 roku przyjął bowiem, że rozwiązania “prowizorycznej” ustawy mają także obowiązywać w latach 2013 – 2014, a później również w latach 2015 – 2016. Szacuje się, że funkcjonowanie wspomnianych przepisów kosztowało polskich podatników ok. 1,5 – 1,75 mld zł w skali roku.

W kontekście powyższego Bartosz Marczuk, ówczesny publicysta “Rzeczpospolitej”, w jednym ze swoim artykułów z 2013 roku celnie zauważył:

“Mamy tu klasyczny przykład tego jak nie powinno działać państwo. Rząd zamiast wzmacniać jego autorytet osłabia go. Psuje porządek prawny i jakość sprawowania władzy. Fuszerka legislacyjna i łamanie obietnic stają się normą”

Dziś Bartosz Marczuk jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I co? I nic… Zgodnie z informacjami jakie płyną ze strony rządu – w przyszłym roku, w kwestii opłacania składek zdrowotnych rolników przez budżet państwa, absolutnie nic się nie zmieni…

Na podstawie: Rp.pl, GazetaPrawna.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. ZIWK 13.11.2016 13:57

    Jeszcze kwota wolna od podatku – dlaczego wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre trochę równiejsze?
    Oczywiście mam na myśli (p)osłów.
    Zwyczajny obywatel MUSI płacić podatek od dochodów poniżej progu FIZYCZNEJ egzystencji.
    Jak człowiek zarobi miesięcznie 257 złotych to zaczyna płacić podatek , poseł dopiero jak przekroczy drobne 2280 złotych.
    Jest to zgodne zasadami “sprawiedliwości społecznej” i “moralności władzy” – czyli przekładając na nasze – całkowicie niesprawiedliwe i niemoralne.

  2. Dorota Nawigatorka 13.11.2016 18:55

    To nie KRUS jest patologią, tylko ZUS. Wystarczy zniesc obowiazek tzw. ubezpieczen: w ZUS, czy KRUS i nikt niczyim kosztem nie bedzie uprzywilejowany.
    Natomiast kwota wolna dla poslow prawie 10x wyzsza niz dla reszty “holoty”, tylko pokazuje, ze rownosc obywateli wobec prawa jest czysta fikcja…

  3. zandarski 14.11.2016 19:33

    Jak Dorota pisze. 1,75mld w ciągu roku….. hm a zus w tym czasie dostał 75mld.
    Miałem działalność płaciłem zus teraz jestem tylko rolnikiem. Mam porównanie.
    Autor chce żeby wszystkie zwierzątka były równe ok. równajmy wszytko.
    Ja w krus dostaję od lekarza zwolnienie na 7 dni. Czy autor wie ile dostanę chorobowego?
    Nic. Jak będę miał 30 dni ciągłego zwolnienia dostanę uwaga 8zł za dzień zwolnienia. Chcesz tak?
    Niby taki szczegół nie wiem ile masz lat w pewnym wieku to ile dostaje się na zwolnieniu lekarski zaczyna być istotne. No i emerytury też niech wszystkie zwierzątka mają takie same jak moi rodzice 930zł netto. I jako ciekawostkę dodam iż oboje pracowali po 10 lat na etacie płacili zus no i tak jakoś się złożyło że od pewnego czasu nie liczy się to do niczego. Wpłacili składkę i ktoś to sobie wziął. Kilka lat temu przysługiwało im jeszcze po kilkaset złotych z zus, ale ktoś to zmienił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.