Krótka teoria państwa
Jak do tej pory wymyślono różne koncepcje systemów państwowych. W zdecydowanej większości były to mniej lub bardziej scentralizowane systemy. Centralizm władzy nigdy nie był jednak dobrym rozwiązaniem. Zawsze generował wiele negatywnych zjawisk takich jak: zepsucie moralne elit w tym życie dla władzy i pieniędzy a nie służba społeczeństwu, niesprawiedliwość społeczną, niezadowolenie społeczne, rozrost administracji, represje, spadek kreatywności społeczeństw, spadek gospodarczy, niepotrzebne wojny i ofiary, wiele wiele innych. W obecnych czasach osoby będące przy władzy a wychowane w latach 1960. i 1970. zdają się powielać psychologiczny scenariusz z czasów swej młodości i dążą znowu do maksymalnej centralizacji. Oczywiście jakby tego nie nazwać i nie przypudrować jest to po prost ten sam błąd. Poniżej przedstawiamy koncepcję która wolna jest od tych wad. Jest ona w pewien sposób zbliżona do idei demokracji greckiej (ateńskiej) o której Perykles powiedział „Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych państw, a my sami jesteśmy raczej wzorem dla innych”.
Koncepcja ta jednak nie jest pomyślana by w jakikolwiek sposób naśladować dawne wzorce, w tym wspomnianą demokrację grecką lecz całkiem od nowa by znaleźć optymalne rozwiązanie. Jest to zarys podstawowy jednakże wcale nie ubogi dla osób z wyobraźnią a i minimalizm jest cechą główną tego systemu. Zachęcamy do dyskusji oraz propagowania tej idei jeśli uznają ją Państwo za wartościową:
PAŃSTWO O CHARAKTERZE DECENTRALIZACYJNYM
Organizm państwowy złożony z niewielkich jednostek administracyjnych (województw) wielkości do 150 km kwadratowych o bardzo dużej niezależności w decydowaniu o sobie zrzeszonych w federacji państwowej. Cechą główną tego systemu państwowego jest to że dzięki takiej strukturze można zapewnić jednocześnie wszystkie czynniki generujące wzrost gospodarczy, wolność jednostki i bezpieczeństwo państwa a uniknąć błędów i chorób systemów centralnych (wymienione wyżej).
WŁADZA CENTRALNA
Władza centralna ograniczona do minimum. Przedstawiciele tej władzy reprezentują kraj w kwestiach międzynarodowych dotyczących kwestii polityki zagranicznej ograniczonej do kwestii innych niż gospodarcze. Koordynują działania województw zrzeszonych w federacji w przypadku zagrożenia federacji, w przypadku łamania przez jedno z nich zasad funkcjonowania państwa oraz w przypadku ogólnonarodowych klęsk żywiołowych.
Do władzy centralnej należą:
– Minister Spraw Zagranicznych Federacji (reprezentuje stanowisko federacji za granicą),
– Naczelnik Armii Federacji ( koordynuje on działania armii w razie zagrożenia),
– Naczelnik Straży Od Klęsk Żywiołowych Federacji (koordynuje działania tej straży w razie klęski żywiołowej),
– Zgromadzenie Wojewodów Federacji które zbiera się w razie konieczności oraz stale raz na 3 miesiące w celu omówienia polityki zagranicznej i innych koniecznych kwestii dotyczących np. budowy sieci dróg, wymiany handlowej itp.
– Naczelnik Służb Wywiadowczych Federacji który dowodzi działaniami państwowego wywiadu zagranicznego ale nie kontrwywiadu. Kontrwywiad zapewniają sobie województwa same.
Tak więc w stolicy istnieją:
– Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji,
– Urząd Naczelnika Armii Federacji,
– Komenda Główna Straży od Klęsk Żywiołowych Federacji,
– Zgromadzenie Wojewodów – budynek,
– Siedziba Wywiadu Zagranicznego Federacji.
WOJEWÓDZTWA
Województwa to mini-państwa do 150 km2 zrzeszone w Federacji decydujące same o sobie w większości spraw jednak muszące się stosować do ogólnego prawa Federacji. Mają własną odrębną władzę sądowniczą i administracyjną oraz utrzymują niewielka armię na swoim terytorium.
Na ich terenie struktura wygląda następująco:
– Wojewoda. Jest wybierany raz na 4 lata. Ma władzę zwierzchnią nad sądami województwa, armią oraz policją. Reprezentuje województwo w Zgromadzeniu Wojewodów. Może działać tylko w imieniu prawa. Aby zostać wojewodą należy najlepiej wypaść w teście kompetencji badającym iloraz inteligencji, uczciwość, poczucie sprawiedliwości i służby, wiedzy o świecie, polityce oraz wiedzy ogólnej. Musi wykazać kompletną przejrzystość jeśli chodzi o swoje dotychczasowe życie a także życie swojej bliskiej rodziny. Niekoniecznie musi być ona bez skazy jednak w momencie kandydowania nic nie może rzucać cienia na jego deklarowane praworządne podejście do tej służby publicznej. Jest on wyłaniany spośród kandydatów którzy spełnili wymagania testu a następnie przechodzą proces wyborczy: najpierw starują w swoich gminach, potem zwycięzcy w powiatach a na końcu jest referendum wojewódzkie wyłaniające wojwewodę.
– Sądy. Złożone z sędziów obywatelskich bez prawa do immunitetu ani żadnych specjalnych przywilejów. Żeby zostać sędzią należy mieć wykształcenie wyższe (niekoniecznie prawnicze), przejść egzamin kompetencji zawierający ostre wymogi zarówno od strony właściwości moralnej, wiedzy prawniczej oraz ilorazu inteligencji. Zabronione jest bycie sędzią w drugim pokoleniu. Dozwolone – w co trzecim pokoleniu. Wybierany na kadencję 4 letnią. Podobnie jak wojewoda musi wykazać przejrzystość swojego życiorysu. Jest dobrze wynagradzany, pod koniec kadencji dostaje odprawę na start w innej dziedzinie życia.
– Publiczna służba zdrowia. Nie jest nastawiona w żaden sposób na zysk. Finansowana z budżetu województwa. Mają w niej zatrudnienie lekarze wszelkich koniecznych specjalności. Poza tym możliwe jest świadczenie usług medycznych poza publiczną służbą zdrowia ale na zasadzie wolnej konkurencji. Odmówienie udzielenia pomocy medycznej w przypadku ciężkim jest karane długoletnim więzieniem.
– Policja. Policja jest służba publiczną działającą w imieniu prawa. Nie ma możliwości gromadzenia żadnych danych poza danymi dotyczącymi śledztw. Złożona z osób o określonym poziomie kultury osobistej moralności i ilorazie inteligencji które muszą przejść tego typu test kompetencji. Praca w policji nie może trwać dłużej niż 10 lat. Po tym okresie każdemu przysługuje odprawa gwarantująca dobry start w innej dziedzinie życia.
– Straż od klęsk żywiołowych. Lokalna straż od klęsk żywiołowych (bo nie tylko pożarów). W razie potrzeby uczestniczy w akcjach ogólnokrajowych koordynowanych ze stolicy przez naczelnika straży federacji. Kadencyjność i odprawa podobnie jak w policji.
– Armia. Jest utrzymywana z budżetu województwa. Jest ona małą armią i jest jednak wyposażona podobnie we wszystkich województwach. Wymagane jest prawnie utrzymywanie pewnego limitu jeśli chodzi o jej wielkość i uzbrojenie. Każde województwo ponadto posiada obronę przeciwlotniczą i mobilne wojska rakietowe w jej składzie. Kadencyjność taka jak w policji i straży. Wyjątkowo utalentowani dowódcy i żołnierze mogą służyć dłużej. W razie zagrożenia zewnętrznego bądź wewnętrznego całej federacji natychmiast jest ona oddawana pod rozkazy naczelnika armii federacji i wysyłana tam gdzie jest to konieczne. Do tego czasu stacjonuje ona w granicach województwa by zapewnić ogólnopaństwową ideę odrębności i i niepodległości województw. W razie wojny gospodarka i budżety województw są zobligowane do przestawienia się na odpowiedni tryb wojenny.
– Oświata. Województwa utrzymują na swój koszt przedszkola, szkoły i uniwersytety. Zobligowane są do przestrzegania norm nauczania takich samych dla całego państwa. Wprowadzona zostaje logika do szkół. Ważne projekty badawcze dla całego państwa są prowadzone w państwowych ośrodkach badawczych będących pod kontrolą Zgromadzenia Wojewodów.
– Kontrwywiad. Województwa same zapewniają sobie kontrwywiad, co wzmacnia jego skuteczność oraz wpisuje się koncepcję ich niezależności od władzy centralnej.
Gospodarka województw:
Województwa handlują między sobą, handlują z zagranicą, budują własny przemysł-odpowiedni do zapotrzebowania i możliwości. Nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o transport między nimi. Podatki są ograniczone do minimum zapewniającego finansowanie koniecznych służb i instytucji w województwach. Są one jasno wyklarowane tzn. „ile na co”. Poza tym żadna kwota nie może być pobierana od obywatela. Stan budżetu województwa jest publikowany dla obywateli. Kolej i wszystkie inne instytucje publiczne są utrzymywane z budżetu województw.
PRAWO
Prawo cywilne i karne jest jasne, spójne i logiczne skonstruowane bezwzględnie w myśl zasady sprawiedliwości. Ogranicza się ono do absolutnie niezbędnego minimum. Poza tym panuje wolność w każdej dziedzinie życia.
Zasadą prawa gospodarczego jest taka działalność gospodarcza która nie nosi cech szkodliwości społecznej i sprawiedliwe egzekwowanie tej zasady. Poza tym panuje maksymalna wolność gospodarcza.
Autorstwo: vpowerxx
Nadesłano do: WolneMedia.net