Krople tłuszczu w mózgu przyczyną alzheimera?

Opublikowano: 29.08.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 594

Ludzie z chorobą Alzheimera mają złogi tłuszczu w mózgu.

Naukowcy z Centrum Badawczego Szpitala Uniwersytetu w Montrealu odkryli skupiska kropel tłuszczu w mózgach zmarłych z alzheimerem.

“Złogi kwasów tłuszczowych odkryliśmy zarówno w mózgach zmarłych na tę chorobę, jak i u myszy zmodyfikowanych genetycznie w ten sposób, by rozwinęła się u nich choroba Alzheimera. Nasze eksperymenty sugerują, że nieprawidłowe złogi tłuszczu mogą wyzwalać proces chorobowy” – wyjaśnia Karl Fernandes.

Na początku akademicy próbowali zrozumieć, czemu komórki mózgu, które zwykle pomagają w naprawie uszkodzeń, przy chorobie Alzheimera w ogóle nie reagują. Ku swojemu zdumieniu doktorantka Laura Hamilton odkryła w pobliżu komórek macierzystych myszy kropelki tłuszczu. “Zdaliśmy sobie sprawę, że obecność nagromadzeń tłuszczu w mózgach pacjentów odnotował sam dr Alois Alzheimer, kiedy opisał chorobę w 1906 r. Przez złożoność biochemii lipidów spostrzeżenie to [jednak] odrzucano i w dużej mierze zapomniano.”

Kanadyjczycy badali mózgi 9 zmarłych na chorobę Alzheimera. Znaleźli w nich znacząco więcej kropli tłuszczu niż w mózgach 5 zdrowych osób. Gdy zespół chemików pod kierownictwem Pierre’a Chauranda przeprowadził zaawansowaną spektrometrię mas, okazało się, że składają się one z trójglicerydów wzbogaconych specyficznymi kwasami tłuszczowymi, występującymi również w tłuszczach zwierzęcych i olejach roślinnych.

“Odkryliśmy, że te kwasy tłuszczowe są produkowane w mózgu i akumulują się wolno w procesie normalnego starzenia. Proces ulega jednak znacznemu przyspieszeniu w obecności genów predysponujących do choroby Alzheimera. U myszy predysponowanych do rozwoju choroby wykazaliśmy, że kwasy tłuszczowe kumulują się bardzo wcześnie, bo już w wieku 2 miesięcy, co u ludzi odpowiada okresowi tuż po dwudziestce. Z tego powodu sądzimy, że gromadzenie złogów tłuszczu nie jest wynikiem, ale raczej przyczyną albo czynnikiem przyspieszającym chorobę” – opowiada Fernandes.

Na szczęście istnieją farmakologiczne inhibitory enzymu, który wytwarza te kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że cząsteczki, obecnie testowane pod kątem chorób metabolicznych, np. otyłości, mogą być skuteczne także w leczeniu choroby Alzheimera.

“Udało nam się zapobiec tworzeniu kropli tłuszczu w mózgach myszy predysponowanych do choroby Alzheimera. Wpływ takiego leczenia na wszystkie aspekty choroby nie jest jeszcze znany, ale zabieg znacząco zwiększył aktywność komórek macierzystych. To bardzo obiecujące, gdyż komórki macierzyste odgrywają ważną rolę w uczeniu, pamięci i regeneracji” – zaznacza Fernandes.

Odkrycie Kanadyjczyków stanowi poparcie dla hipotezy, że choroba Alzheimera to metaboliczna choroba mózgu.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: nouvelles.umontreal.ca
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jeszcze 29.08.2015 10:56

    “Na szczęście istnieją farmakologiczne inhibitory enzymu, który wytwarza te kwasy tłuszczowe”.

    Taa, na całe szczęście są trucizny, którymi można faszerować biednych alzheimerów, po tym jak wcześniej zostali nafaszerowani bądź sami się nafaszerowali aluminium.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.