Kronika bitwy o ropę

Opublikowano: 08.08.2011 | Kategorie: Gospodarka

Liczba wyświetleń: 1212

Pierwsza samodzielna książka Grega Muttitta “Fuel on the Fire” (“Ropa w ogniu”) stanowi kontynuację projektów prowadzonych w ramach Platformy (inicjatywy łączącej działania na rzecz środowiska naturalnego i społecznego ze sztuką), zmierzających do dekonstrukcji poczynań przemysłu naftowego, minionej i obecnej brytyjskiej polityki zagranicznej, dynamiki rynku oraz wpływu zabaw wielkich potęg na życie zwykłych ludzi.

W swojej książce Muttitt wrzuca najwyższy bieg – przedstawia interdyscyplinarną analizę i wyniki korporacyjnego superśledztwa, które przez ostatnich 15 lat prowadził jako założyciel Corporatewatch i szef Platformy, a przy tym z ogromną biegłością, uczciwością i dowcipem przeprowadza nas przez meandry neokonserwatywnej, neoimperialnej walki o iracką ropę. Ta książka to nie tylko mapa machinacji Busha, Blaira, Cheneya, Chalilzada, Bremera i Carrolla, zachodnich magnatów naftowych, dyplomatów i prezydentów, złych gości, których znamy z plakatów i listów protestacyjnych w gazetach. Muttitt przedstawia również działania i motywy postaci w historii irackiej ropy mniej znanych – lokalnych technokratów, ministrów ds. ropy, przywódców związkowych i działaczy społecznych, takich jak Hasan Dżumaa Awad, przewodniczący Irackiej Federacji Związków Naftowych, inżynier Falah al-Khawaja, ekspert Tariq Shafiq czy Hazim Sultan, były szef Ministerstwa ds. Ropy Naftowej.

Muttitt zaczyna od rozwinięcia koncepcji wojny o zasoby, wspierając popularną mantrę, że „to wszystko z powodu ropy”, perspektywą imperializmu, kapitalizmu, bezpieczeństwa rynków oraz irackiego oporu wobec zagranicznej ingerencji. Dzięki setkom wniosków o udostępnienie informacji publicznych, prywatnym spotkaniom, wywiadom i rozmowom kuluarowym Muttitt wydobywa z cienia grupy robocze, przedsięwzięcia, think tanki, komisje rządowe, tajne noty oraz raporty ciał doradczych i umieszcza je na globalnej szachownicy, ujawniając ukryte wpływy wielkich potęg, a bezimiennym autokratom, biurokratom i dyplomatom przypisując tożsamość, sprawstwo i odpowiedzialność.

Znękana, lecz patriotyczna iracka elita naftowa została pokazana w sytuacji między młotem wojskowej okupacji, służącej zapewnieniu interesów niedemokratycznych korporacji, a kowadłem nowej, etno-sekciarskiej klasy rządzącej, a więc w klimacie politycznym, który nie sprzyja oporowi wobec imperialnych posunięć mających na celu zapewnienie taniej ropy zachodniemu kapitałowi. Jednakże historia została opowiedziana tak, by uwzględnić aktorów nieobecnych w mainstreamowych mediach – pracowników przemysłu naftowego, ekspertów, naukowców, imamów, działaczy społecznych, tych, którzy sprzeciwiają się potężnemu sojuszowi interesów stojącemu za okupacją ich kraju.

Muttitt wybrał się do Iraku, Jordanii i Kuwejtu nie tylko w poszukiwaniu miejscowej wersji opowieści, lecz także po to, by aktywnie przyczynić się do walki o niezależność zasobów i demokrację. Jako ekspert stał się nie tylko świadkiem walki o zasoby – tej, w której to lud wygrywa, a koncerny naftowe i okupanci przegrywają – lecz także sprzymierzeńcem i powiernikiem. Doradzając, ujawniając, wspierając i zmieniając sposób, w jaki postrzega się Irak, jego mieszkańców i ropę, stał się wpływową osobistością, jednym z bohaterów swojej opowieści.

Ujawniając pokrzyżowane szyki, udaremnione ambicje i niezrealizowane plany, Muttitt pokazuje, że kontrolowanie obywateli i zasobów, uprawianie polityki – nakłanianie ludzi, by robili to, czego się od nich chce – to nieustanna walka, gra stara jak samo imperium, kwestia wiecznie otwarta. To właśnie sprawia, że Fuel on Fire jest nie tylko książką z zakresu historii, lecz także książką o historycznym znaczeniu: nie dość, że opowiada historie przemilczane, to jeszcze stanowi przydatne narzędzie – sprawnie prowadzi czytelnika przez sieć stosunków między kapitałem, ropą, korporacjami, rządami a demokracją. To książka, która pokazuje, jak działa władza i kto może ją sprawować nie tylko w brutalnie zrepresjonowanym Iraku, ale wszędzie tam, gdzie wielkie potęgi próbują narzuć swój interes.

Autor: Ewa Jasiewicz
Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk
Źródło: Le Monde diplomatique

BIBLIOGRAFIA

Gregg Muttit, Fuel on the Fire: Oil and Politics in Occupied Iraq, Londyn, Bodley Head 2011 r.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.