Królowa Elżbieta II nie żyje

Opublikowano: 09.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 971

Buckingham Palace poinformował o śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini zmarła w swojej posiadłości Balmoral, w Szkocji otoczona najbliższą rodziną.

Król Karol złożył pierwsze oświadczenie jako monarcha po śmierci matki, królowej Elżbiety. Napisał: „Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Królewskiej Mości, to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku. Głęboko opłakujemy odejście cenionego Władcy i ukochanej matki”.

Liz Truss powiedziała, że ​​śmierć królowej jest „ogromnym szokiem dla narodu i świata”. Premier powiedziała, że Elżbieta II ​​była „skałą, na której zbudowano nowoczesną Wielką Brytanię, a nasz kraj rozkwitł pod jej rządami”. Zapewniła, że naród oferuje królowi Karolowi III „lojalność i oddanie”. A swoją wypowiedź zakończyła słowami: „Boże chroń króla”. Truss wezwała również ludzi do wspierania króla Karola III „aby pomóc mu ponieść niesamowitą odpowiedzialność. Nowa premier powiedziała, że jest to „dzień wielkiej straty”, ale królowa pozostawi po sobie wielką spuściznę.

Nowa premier wydała oświadczenie na Downing Street w sprawie śmierci królowej: „Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej panowała przez 70 lat, co czyniło ją najdłużej panującym monarchą na świecie. Po jej śmierci jej najstarszy syn Karol, były książę Walii, poprowadzi kraj w żałobie jako nowy król i głowa państwa dla 14 królestw Wspólnoty Narodów”. W oświadczeniu Pałac Buckingham podał: „Królowa zmarła w spokoju w Balmoral dziś po południu. Król i królowa-małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu. Wszystkie dzieci królowej udały się do Balmoral, niedaleko Aberdeen, po tym, jak lekarze umieścili królową pod nadzorem medycznym. Jej wnuk, książę William, jest tam również, a jego brat, książę Harry, jest w drodze”.

W Pałacu Buckingham w Londynie tłumy oczekujące na informacje o stanie królowej zaczęły płakać, gdy usłyszały o jej śmierci. Flaga Unii na szczycie Pałacu Buckingham została opuszczona do połowy masztu o 18:30 czasu brytyjskiego. Książę William (książę Cambridge), książę Andrzej (książę Yorku), Sophie (hrabina Wessex) i Edward (hrabia Wessex) przybyli do Balmoral dzisiaj późnym popołudniem, aby zobaczyć królową Elżbietę po raz ostatni.

Jak powiedział korespondent BBC z Balmoral, James Cook: „Tu u bram Balmoral pewien dramat. Małe zamieszanie. Dobrze przećwiczony plan po cichu wkroczył w życie. Policja kieruje ruchem; a co kilka minut inny reporter lub fotograf przechodzi przez most Isambarda Kingdom Brunela nad rzeką Dee, aby dołączyć do tłumu obserwującego i czekającego przy wejściu do posiadłości. Przez większą część popołudnia padał deszcz, pozostawiając purpurowy wrzos przemoczony. O 17:05 nastąpił błysk żarówek kamer, gdy przejechała obok kawalkada samochodów, a książę William prowadził samochód z książętami Andrzejem, Edwardem; i Sophie, hrabiną Wessex”.

Królowa Elżbieta znajdowała się wczoraj pod nadzorem medycznym w swojej szkockiej posiadłości, Balmoral. Lekarze poinformowali, że niepokoją się o jej zdrowie. „Po dalszej ocenie dzisiejszego ranka lekarze królowej są zaniepokojeni zdrowiem Jej Królewskiej Mości i zalecili jej pozostanie pod nadzorem medycznym – podano w oświadczeniu po południu, które postawiło całą Wielką Brytanię w stan gotowości”.

Obawy dotyczące zdrowia królowej były wczoraj dużo bardziej niepokojące niż wcześniej i nie dotyczyły one jej problemów z mobilnością. Premier Liz Truss w czasie obrad parlamentu powiedziała, że „cały kraj” jest „głęboko zaniepokojony” wiadomościami przekazanymi przez Pałac Buckingham. „Moje myśli i myśli ludzi w całej Wielkiej Brytanii są w tym czasie z Jej Królewską Mością i jej rodziną” – dodała nowa premier.

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, powiedział: „Moje modlitwy i modlitwy ludzi z całego Kościoła Anglii i całego narodu są dzisiaj z Jej Wysokością. Niech obecność Boga wzmocni i pocieszy Jej Wysokość, jej rodzinę i tych, którzy opiekują się nią w Balmoral”.

Wiadomość o złym stanie zdrowia królowej pojawiła się, gdy posłowie w Izbie Gmin usłyszeli szczegóły nowego planu rządu dotyczącego pomocy gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w poradzeniu sobie ze wzrostem kosztów energii. Lider Partii Pracy Sir Keir Starmer powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony”, a premier Szkocji, Nicola Sturgeon przesłała królowej powrotu do zdrowia. Premier Walii, Mark Drakeford także przesłał najlepsze życzenia w imieniu mieszkańców Walii.

Królowa Elżbieta przebywała w zamku w Balmoral, gdzie niedawno przyjęła m.in. Liz Truss w roli nowej premier i poprosiła ją o utworzenie nowego rządu po rezygnacji Borisa Johnsona. Pałac Buckingham później poinformował o przełożeniu spotkania monarchini z Tajną Radą, gdyż lekarze poradzili jej odpoczynek. Jednak wczoraj pojawiły się już dużo bardziej niepokojące wieści dotyczące zdrowia monarchini.

Czworo dzieci królowej, książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward zebrało się w zamku Balmoral, aby być z nią w ostatnich chwilach jej życia. Rzecznik Harry’ego i Meghan powiedział początkowo, że para jest również w drodze do Balmoral: „Książę i księżna Sussex mieli wziąć udział w ceremonii rozdania nagród WellChild w Londynie w czwartek wieczorem, ale zmienili swoje plany podróży, aby zobaczyć królową”. Później poinformowano jednak, że zobaczy się z królową jedynie książę Harry, bez żony. Księżna Sussex pozostanie w Londynie, ale nie weźmie udziału w rozdaniu nagród WellChild, jak wcześniej planowano. Meghan może jednak dołączyć do Harry’ego w Szkocji w późniejszym terminie.

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej panowała przez 70 lat, co czyniło ją najdłużej panującym monarchą na świecie. Królowa Elżbieta Aleksandra Maria Mountbatten-Windsor panowała w Wielkiej Brytanii od 1952 roku kiedy przejęła tron po swoim ojcu, Jerzym VI. Urodziła się w 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako najstarsza córka Alberta, księcia Yorku oraz Elżbiety Bowes-Lyon.

Elżbieta już od początku wyróżniała się na tle innych przedstawicieli monarchii brytyjskiej. W czasach młodości, wtedy jeszcze księżniczka Elżbieta postanowiła wstąpić do kobiecej służby wojskowej. Księżniczka wstąpiła do Women’s Auxiliary Territorial Service, gdzie otrzymała stopień podporucznika i została przeszkolona na kierowcę i mechanika ostatecznie uzyskując stopień kapitana. Była ona pierwszą członkinią rodziny królewskiej, która odbyła służbę wojskową.

Swojego męża, księcia Filipa poznała w 1939 roku i poślubiła go 20 listopada 1947 roku. Przed wstąpieniem na tron w 1952 roku urodziła księcia Karola oraz księżną Annę, a następnie już będąc królową, Andrzeja oraz Edwarda. Podczas swojej pierwszej podróży odwiedziła w sumie 15 krajów należących do Wspólnoty Brytyjskiej. W trakcie swojego długiego panowania królowa Elżbieta wsławiła się jako osoba nieustępliwa i nieugięta wobec zagrożeń. Premier Wielkiej Brytanii Harold Macmillan pisał o niej, że jest “absolutnie zdeterminowana we wszystkim, co robi. Jest w samej rzeczy sercem i żołądkiem człowieka. Kocha swoje obowiązki i bycie królową”.

Brytyjczycy kochali swoją królową, co udowadnia badanie przeprowadzone przed jej 80. urodzinami. 80 proc. mieszkańców opowiedziało się za tym, żeby Elżbieta rządziła do śmierci, wyraziło tym samym swoje zdecydowane poparcie dla niej. Pod wieloma względami panowanie Elżbiety II było przełomowe. To ona wpuściła monarchię brytyjską w świat mediów. Koronacja Elżbiety była pierwszym takim wydarzeniem, które było transmitowane w telewizji. Także królowa Elżbieta jako pierwsza brytyjska monarchini wystąpiła na żywo w telewizji, było to w 1959 r. przy okazji uroczystości otwarcia linii promowej na rzece Św. Wawrzyńca. Elżbieta II do końca życia była kochana przez swoich poddanych, którzy uważali ją za instytucję samą w sobie. Wielokrotnie podkreślała swój silny związek emocjonalny z Wielką Brytanią, a także z pozostałymi członkami Zjednoczonego Królestwa.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk

11

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.