Król Karol III wygłosił pierwsze przemówienie

Opublikowano: 10.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1355

Zgodnie z tradycją, następca tronu wystąpił wczoraj z orędziem do narodu. Król Karol III oddał osobisty hołd zmarłej matce i królowej Elżbiecie II i obiecał służyć Wielkiej Brytanii lojalnie, z szacunkiem i miłością.

Dziś późnym popołudniem król Karol III wygłosił bardzo osobiste orędzie do Brytyjczyków. Nowy władca złożył hołd swojej matce, Elżbiecie II, która przez ponad 70 lat nieustannie i z wielkim poświęceniem panowała w Wielkiej Brytanii. „Przemawiam dziś do was czując głęboki smutek. Przez całe swoje życie Jej Wysokość Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i dla całej mojej rodziny. Jesteśmy jej winni najgłębiej płynący z serca dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki, za jej miłość, czułość, wskazówki i przykład. Jej oddanie i poświęcenie, jako suwerena, nigdy nie osłabło, w czasach zmiany i postępu, w czasach radości i świętowania, a także w czasach smutku i straty” – powiedział pogrążony w żałobie monarcha, podkreślając jednocześnie, że cała rodzina królewska współdzieli żal z mieszkańcami Wielkiej Brytanii i wszystkich krajów, których Elżbieta II była głową państwa.

Karol III nie tylko oddał osobisty hołd zmarłej matce, ale też podziękował jej za służbę narodowi, której królowa była tak bardzo wierna przez ponad 70 lat panowania. „To było coś więcej niż obietnica. To było głębokie, osobiste zobowiązanie, które zdefiniowało całe jej życie” – zaznaczył Karol, przywołując przemówienie młodej, 21-letniej Elżbiety, która w 1947 roku, w Kapsztadzie (ówczesny Związek Południowej Afryki) przyrzekła, że „poświęci swoje życie, jakiekolwiek będzie – długie czy krótkie, służbie [Brytyjczykom] i wielkiej imperialnej wspólnocie”. „W jej życiu – służbie widzieliśmy tę trwałą miłość do tradycji, wraz z tym nieustraszonym przyjęciem postępu, który czyni nas wielkimi jako narody. Uczucie, podziw i szacunek, które wzbudzała, stały się znakiem rozpoznawczym jej rządów. Składam hołd pamięci mojej matki i honoruję jej życie w służbie. Wiem, że jej śmierć przynosi wielki smutek tak wielu z was. I dzielę z wami wszystkimi to poczucie straty ponad miarę” – dodał król Karol. I podkreślił, że od momentu wstąpienia jego matki na tron, Wielka Brytania stała się państwem wielokulturowym i wielowyznaniowym, co przyspieszyło i zwielokrotniło rozwój kraju.

Choć przeciwnicy monarchii twierdzą, że jest to najlepszy moment, aby raz na zawsze od niej odejść, to Karol podkreślił w przemówieniu,jak ważna jest przewodnia rola rodziny królewskiej w państwie. „Nasze wartości pozostały i muszą pozostać, niezmienne. Rola i obowiązki Monarchii również pozostają, podobnie jak szczególny związek i odpowiedzialność Suwerena wobec Kościoła Anglii – Kościoła, w którym moja własna wiara jest tak głęboko zakorzeniona. Moje życie oczywiście zmieni się wraz z podjęciem nowych obowiązków. Nie będzie już możliwe, abym poświęcał tak wiele mojego czasu i energii organizacjom charytatywnym i kwestiom, na których tak głęboko mi zależy. Wiem jednak, że ta ważna praca pozostanie w zaufanych rękach innych osób” – powiedział Karol.

Na koniec król Karol III odniósł się do pogrzebu Elżbiety II, który będzie miał miejsce 19 września. „Za nieco ponad tydzień zbierzemy się jako naród, jako Wspólnota Narodów i faktycznie globalna społeczność, aby złożyć moją ukochaną matkę w pokoju. W naszym smutku, pamiętajmy i czerpmy siłę ze światła jej przykładu. W imieniu całej mojej rodziny mogę tylko zaoferować najszczersze i serdeczne podziękowania za kondolencje i wsparcie. Znaczą one dla mnie więcej, niż mogę kiedykolwiek wyrazić”.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.