Król Hiszpanii zrzekł się prawa do dziedziczenia po ojcu

Opublikowano: 17.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 764

Król Hiszpanii Filip VI postanowił pozbawić ojca, byłego króla państwa Juana Carlosa, funduszy z budżetu Domu Królewskiego, a także zrzekł się prawa do dziedziczenia.

W komunikacie Domu Królewskiego wyjaśniono, że ​​Filip VI postanowił „zrzec się praw dziedziczenia po swym ojcu Juanie Carlosie, które mogą być mu należne, a także wszelkich aktywów, inwestycji lub struktur finansowych, których pochodzenie, charakterystyki lub cele mogą nie odpowiadać prawu lub kryteriom (…) jego działalności instytucjonalnej”. Ponadto Juan Carlos nie będzie już otrzymywać pieniędzy, które są mu przeznaczone z budżetu Domu Królewskiego.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak szwajcarska gazeta Tribune de Genève poinformowała, że prokuratura bada pochodzenie 65 milionów euro, które monarcha przekazał swojej byłej już kochance Corinnie zu Sayn-Wittgenstein. Według doniesień mediów środki te stanowią część pieniędzy, które zostały przelane na konto w szwajcarskim banku w 2012 roku przez przedstawicieli świty króla Arabii Saudyjskiej „w prezencie” po jego mediacji przy zawarciu umowy z hiszpańskimi firmami na budowę kolei dużych prędkości między Mekką a Medyną.

Ponadto brytyjska gazeta Telegraph poinformowała, że Filip figuruje jako beneficjent funduszu offshore Lucum, w którym według publikacji jest 65 milionów euro „saudyjskich pieniędzy”.

Dom Królewski oświadczył, że Filip VI nie wiedział, że był beneficjentem funduszu do 5 marca 2019 roku. Dowiedziawszy się o tym, król już w kwietniu ubiegłego roku notarialnie oświadczył, że zrzeka się tych środków, jeśli informacje są prawdziwe.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.