Krok wstecz w ukraińskim prawie pracy

Opublikowano: 14.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1622

Pod koniec grudnia Najwyższa Rada otrzymała od rady ministrów Ukrainy szkic nowego prawa pracy. Jest ono zasadnie krytykowane przez ukraińskie związki zawodowe jako wrogie wobec pracowników.

Jak pisze portal bwint.org, powstawania nowego prawa nie konsultowano ze związkami zawodowymi. W efekcie zawiera ono takie antypracownicze propozycje jak zero hour contracts, zwalnianie z pracy bez podania powodu i z krótkim terminem wypowiedzenia, krótkie umowy cywilnoprawne i niskie stawki godzinowe. Rząd ukraiński wydaje się ignorować społeczny koszt takich zmian. Będą one krokiem wstecz zarówno dla kolektywnej, jak i indywidualnej siły przetargowej pracowników.

Ruch związkowy planuje protesty w Kijowie – odbędą się 15 i 16 stycznia. Mają na celu zmuszenie rządu do rozmów ze związkami zawodowymi, zanim te zmiany wejdą w życie, a nie po fakcie.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 15.01.2020 06:00

    Przecież umowa o pracę może zawierać jakiekolwiek ustalenia jakie obie strony: pracodawca i pracobiorca sobie ustalą. Po co Państwo ma się w te sprawy wtrącać? Wygląda na to, że proponowane prawo zwiększa wolność zarówno pracodawcy jak i pracownika. Kiedy wreszcie ludzie zatrudniający się będą umieli czytać umowy, pisać je i negocjować warunki, a nie chcieć, że państwo zrobi im lepsze warunki niż oni sami by ustalili?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.