Krewny strażaka lub „terytorialsa” wejdzie do lekarza bez kolejki

Opublikowano: 19.10.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1708

Aktualnie z prawa do korzystania poza kolejnością z opłacanych z podatków usług medycznych korzystać mogą m.in. cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Pojawiła się poprawka do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Według niej, jeśli ustawa wejdzie w życie, prawdopodobnie od następnego roku lekarze pracujący w szpitalach podlegających MSWiA oraz MON będą przyjmować bez kolejki strażaków, policjantów, członków Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ich krewnych.

„Funkcjonariuszom służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w podmiotach leczniczych utworzonych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej”.

Aktualnie z prawa do korzystania poza kolejnością z opłacanych z podatków usług medycznych korzystać mogą:

– kobiety w stanie błogosławionym,

– osoby do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,

– świadczeniobiorcy posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu oraz osoby posiadające tytuł „Dawcy Przeszczepu”,

– inwalidzi wojenni i wojskowi,

– żołnierze zastępczej służby wojskowej,

– cywilne niewidome ofiary działań wojennych,

– kombatanci,

– działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych,

– osoby deportowane do pracy przymusowej,

– uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%,

– weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Puls Medycyny”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stary Kulas 19.10.2022 13:20

    To chyba normalne, że branżowych (utrzymywanych prze te branże) szpitalach i przychodniach to pracownicy (oraz rodziny) tych branż powinni mieć pierwszeństwo. Dokładnie tak jest w szpitalach należących do wielkich prywatnych ubezpieczalni.

  2. las 19.10.2022 16:37

    @ Stary K. – znaczy że MON utrzymuje te przychodnie/szpitale z łupów wojennych?

  3. Stary Kulas 21.10.2022 14:35

    @las
    MON w ramach działań statutowych ma obowiązek utrzymywać wojskową (wojenną) służbę zdrowia. Finansowana jest ona w głównej mierze z budżetu tego ministerstwa i nie ma nic wspólnego ze składkami na NFZ. Oczywiście taka jednostka medyczna może dodatkowo podpisać umowę na świadczenie usług dla NFZ, ale moim zdaniem nie powinno to utrudniać dostępu dla statutowych “klientów” tych jednostek.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.