Kraje islamskie przodują w prześladowaniu religii

Opublikowano: 24.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 3

Można recytować fragmenty Koranu stwierdzające, że “nie ma przymusu w religii”. Można kolejnymi rezolucjami potępiać rosnącą “islamofobię” na Zachodzie. Fakty są inne, największe prześladowania religijne spotykane są w krajach muzułmańskich.

Wcześniejszy raport , opublikowany przez Compact Direct News (portal dokumentujący prześladowanie chrześcijan na świecie) na temat najistotniejszych prześladowań chrześcijan w roku 2010, dotyczył głównie krajów muzułmańskich. Nowe badania, opublikowane przez Cambridge University Press w książce „The Price of Freedom Denied: Religious Persecution and Conflict in the 21st Century” (Cena odmawiania wolności: Prześladowania i konflikty religijne w 21 wieku) potwierdzają tezę o prześladowaniach w krajach islamu. Autorzy Roger Finke i Brian J.Grim podkreślają, że „prześladowania religijne są nie tylko przeważające wśród krajach o większości muzułmańskiej, ale także ogólnie przejawiają się w ostrzejszy sposób”.

Praca bazuje na raportach rocznych Departamentu Stanu USA i stwierdza, że prześladowania religijne są plagą na całym świecie. Badając 143 kraje stwierdzono, że w 86 procentach z nich w ostatnich latach ludzie byli fizycznie napadani lub wyrzucani z domów z powodu religii. Natomiast wysoki poziom restrykcji ze strony rządów wobec religii został stwierdzony wśród 78% krajów muzułmańskich, wobec 10% krajów zdominowanych przez chrześcijan oraz 43% w innych państwach.

Autorzy zauważają także, że muzułmanie również są często ofiarami religijnej dyskryminacji w swoich krajach. “Jako ludzie Zachodu, widzimy muzułmanów celujących w nas lub innych chrześcijan. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej tym krajom, większość prześladowań dotyczy prześladowania muzułmanów przez muzułmanów”, mówi Finke, socjolog religii z Penn State University. “To skutki walki o to, jaki rodzaj prawa szariatu zostanie wprowadzony albo kto zyska władzę w rządzie”.

Z kolei Open Doors, grupa ewangelicka broniąca praw chrześcijan na całym świecie, wśród dziesiątki najbardziej prześladujących krajów wymienia kraje muzułmańskie. Poza Północną Koreą, niezmiennie od 9 lat na pierwszym miejscu, znajdują się Iran, Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Jemen, Irak i Uzbekistan.

Nowy raport “Minority Religious Communities At Risk” (Zagrożone społeczności mniejszości religijnych) opublikowała też organizacja First Freedom Center z Richmond (Virginia). Wśród grup zagrożonych zniknięciem w ciągu najbliższej dekady wymienia: ortodoksyjnych chrześcijan w Turcji, Świadków Jehowy w Erytrei, żydów w krajach arabskich, żydów w Wenezueli, muzułmanów Masalit w Sudanie, mandejczyków (chrześcijańska sekta) w północnym Iraku.

Opracowanie: AX
Na podstawie: Ecumenical News International
Źródło: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o