Kradzież przez wentylator

Opublikowano: 30.06.2016 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 837

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu opracowali innowacyjny sposób kradzieży danych z komputerów całkowicie odizolowanych od sieci.

Eksperci stworzyli program o nazwie “Fansmitter”, który kontroluje pracę CPU i wentylatorów w ten sposób, że w generowanych przez nie falach dźwiękowych zostają zakodowane dane binarne. Fale można przechwytywać za pomocą umieszczonego w pobliżu mikrofonu. Prędkość tej metody n ie jest oszałamiająca, gdyż wynosi zaledwie 900 bitów na godzinę. Wystarczy to jednak np. do kradzieży haseł.

“Za pomocą naszej metody udało się nam przekazać dane z odizolowanego komputera do mikrofonu w smartfonie znajdującym się w tym samym pokoju. Wykazaliśmy przydatność tej metody do transmisji kluczy szyfrujący i haseł na odległość od 0 do 8 metrów z prędkością do 900 bitów na sekundę. Metoda ta może zostać też wykorzystana do zdobycia danych z różnego sprzętu IT, który zawiera wentylatory” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez uczonych z Ben-Guriona.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: eTeknix.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. SzumAkustyczny 30.06.2016 15:17

    kolejny dowód na to, że tajemnice najlepiej przechowywać w głowie.
    nasuwa się też, mało pocieszający względem powyższego zdania, wniosek, że “potrzeba matką wynalazków”

  2. kierownik.karuzeli 30.06.2016 23:54

    o tym sposobie czytałem 10 lat temu, ciekawe co jeszcze potrafią ?

  3. nemoein 01.07.2016 09:00

    napisać program który steruje prędkością wentylatora, potem taki w smartfonie który ją odczyta i zanalizuje, – nic wielkiego ! tylko jest mnóstwo niedomówień – ktoś musi taką aplikację całkiem nieświadomie wgrać, a ta musi wiedzieć co ma przekazywać, bo przecież wpisujemy mnóstwo rzeczy i tylko mała część to hasła, gdyby przekazywała wszystko to brakło by prędkości… antywirusy bardzo dobrze sobie radzą z tego typu keyloggerami, pomieszczenie musiało by być idealnie ciche, bo szumy aut z zewnątrz, wentylator, klimatyzacja, radio i mnóstwo innych rzeczy zagłuszy wentylatorek z komputera, dodatkowo dźwięk owego musiałby być dostatecznie głośny, a użytkownik wyjątkowo głuchy żeby nie zareagował na mocno specyficzny dźwięk z komputera, no i rzecz jasna musi mieć smartfona którego położy w pobliżu komputera… To wszystko powoduje, że jest to wynalazek wręcz nieprzydatny. Autorom projektu zalecam trochę poczytania na temat Kali Linux.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.