Kotlet ze sztucznego mięsa prosto z Rosji

Opublikowano: 03.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 598

W Rosji powstało sztuczne mięso do produkcji żywności. Według komunikatu prasowego Oczakowskiego Zakładu Składników Żywności, po trzech seriach eksperymentów pełnego cyklu uzyskano pierwszy „kotlet” ze sztucznego mięsa.

„Pierwsze 40 gramów kultywowanego mięsa zostało wyhodowane w laboratorium Oczakowskiego Zakładu Składników Żywności i kosztowało 900 tysięcy rubli (ok. 55,6 tys. zł). Prace zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat” – głosi komunikat prasowy zakładu.

Specjalnie dla tego projektu w fabryce stworzono laboratorium inżynierii tkankowej. Kuratorem projektu jest rosyjski farmakolog molekularny, członek Rosyjskiej Akademii Nauk, doktor nauk medycznych, profesor Nikołaj Szymanowski.

„Mięso z probówki, zwane również mięsem kultywowanym, jest bardzo obiecującym kierunkiem w przemyśle mięsnym. Nie należy go mylić z imitacją mięsa, które jest produktem wegetariańskim wytwarzanym z białka roślinnego, najczęściej z soi lub pszenicy” – powiedział. „Naszym zdaniem produkcja mięsa laboratoryjnego ma największe znaczenie etyczne dla współczesnego społeczeństwa, ponieważ możemy zrezygnować z uboju żywych stworzeń w celu uzyskania mięsa.”

Naukowcy twierdzą, że rosyjskie mięso kultywowane może pojawić się na półkach sklepowych do 2023 roku, pod warunkiem ustalenia statusu prawnego tego produktu. Obecnie koszt kultywowanego mięsa pozostaje zbyt wysoki dla nabywcy detalicznego i wynosi około 90 dolarów za kilogram. Według ekspertów z Oczakowskiego Zakładu Składników Żywności za pięć lat kilogram kultywowanego mięsa wołowego będzie kosztował 800 rubli dla nabywcy detalicznego.

Zgodnie z komunikatem prasowym, kultywowane mięso jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, a jego okres przechowywania jest dwa razy dłuższy niż tradycyjnego mięsa ze względu na sterylne warunki uprawy. Podstawą do uzyskania kultywowanego mięsa jest niewielki kawałek tkanki mięśniowej cielęcia rasy Aberdeen Angus w wieku 2-3 dni, uzyskany przy znieczuleniu miejscowym. Komórki umieszcza się w pożywce (pożywce hodowlanej) w celu utrzymania wzrostu i proliferacji, to znaczy podziału komórek. Pożywka hodowlana jest żelem składającym się z aminokwasów, witamin, soli, glukozy, czynników przywiązania i wzrostu.

W laboratorium Oczakowskiego Zakładu Składników Żywności planowane jest stworzenie niedrogiego podłoża hodowlanego opartego na składnikach żywności – hydrokoloidach stosowanych w produkcji kiełbas. Jego koszt wyniesie 300 rubli za 1 litr wobec kosztującej 1,5-3 milionów rubli pożywki produkowanej przez Szwajcarię. Ponadto tempo wzrostu komórek nie będzie niższe niż w przypadku stosowania obcych analogów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.