Koszmar w Etiopii

Opublikowano: 19.04.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 909

Zbrojna grupa z Sudanu Południowego w piątek przedarła się przez granicę i zaatakowała wsie w zachodniej Etiopii. 200 osób nie żyje, 108 dzieci zostało porwanych, napastnicy ukradli też bydło i żywność. Ścigają ich etiopskie wojska.

Do najazdów zbrojnych na etiopskie wsie dochodziło już wcześniej, jednak nie na taką skalę. W piątek przez granicę przedostała się duża zbrojna grupa, prawdopodobnie niepowiązana bezpośrednio ani z rządem Sudanu Południowego, ani ze starającymi się go obalić rebeliantami. Głównym celem napaści była po prostu kradzież – napastnicy zabrali ze sobą ponad 2 tys. krów. Porwano także ponad setkę dzieci (prawdopodobnie w celu wcielenia ich do zbrojnej grupy) 200 osób zamordowano, a ponad 70 zostało rannych.

“Za napastnikami ruszyły w pogoń wojska etiopskie, które w tym celu przekroczyły granicę z Sudanem Południowym” – twierdzi Getachew Reda, rzecznik rządu, sprawcy okrutnego ataku wkrótce powinni zostać schwytani.

Wojna w Sudanie Południowym rozpoczęła się w 2013 r., zaledwie dwa lata po ogłoszeniu przez Dżubę niezależności. Główną przyczyną był konflikt pomiędzy prezydentem Salvą Kiirem z ludu Dinka, stanowiącego ponad połowę populacji kraju, a Riekiem Macharem, wiceprezydentem z lubu Neur, mniejszościowej grupy etnicznej. Mimo stałej obecności oddziałów stabilizacyjnych ONZ, w czasie walk pomiędzy rządem, a rebeliantami z Neurów – doszło do masakry ludności cywilnej. Liczba ofiar oceniana jest na 300 tys. osób, są to jednak luźne szacunki – nikt nie jest w stanie policzyć, ile dokładnie osób zostało zamordowanych i przez kogo. Wiadomo, że zarówno wojska rządowe, jak i ich przeciwnicy używali gwałtów jako broni masowego rażenia, donoszono też o zezwalaniu żołnierzom na gwałty w ramach żołdu. Podpisanie porozumień pokojowych w sierpniu 2015 r. nie przyniosło oczekiwanych rezultatów – kraj pogrążony jest w chaosie i anarchii, działają w nim dziesiątki uzbrojonych grup, zajmujących się kradzieżami i porwaniami. W wyniku działań zbrojnych kompletnie zniszczona została gospodarka, oparta przede wszystkim na prymitywnym rolnictwie. W kraju panuje głód, rzesze ludzi odcięte są od źródeł czystej wody i od opieki medycznej.

Etiopia, najbardziej stabilne politycznie i gospodarczo państwo regionu, przyjęła w sumie 750 tys, uchodźców, przede wszystkim właśnie z Sudanu Południowego, ale też z Somalii czy Erytrei. W samej Gambeli, zaatakowanym w piątek regionie, żyje prawie 300 tys. uciekinierów przed wojną. Kraj zmaga się też z najpoważniejszą od 50 lat suszą; jej wynikiem są pierwsze od trzech dekad problemy z dostępem do żywności.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.