Kosmiczne obserwatorium prosi o pomoc
Astronomowie korzystający z Kosmicznego Obserwatorium Herschela zwrócili się z prośbą do internautów o pomoc. Projekt Herschel dołączył do platformy Zoouniverse, dzięki czemu chętni mogą przeglądać zdjęcia z tego obserwatorium i pomóc naukowcom w badaniach.
Obłoki pyłu nie mają jednolitych kształtów, co powoduje, że rozróżnienie pomiędzy ciemnymi obłokami i dziurami w nich jest bardzo trudne. Każdy człowiek dysponuje jednak idealnym narzędziem do rozróżniania tych obiektów – swoim wzrokiem.
Do społecznościowej platformy Zoouniverse, dostępnej pod adresem www.zooniverse.org, doszła możliwość przeglądania zdjęć z europejskiego obserwatorium Herschel oraz z amerykańskiego satelity Spitzer. Są dostępne w sekcji „Droga Mleczna”.
„We wszystkich naszych projektach zauważyliśmy, że ludzki mózg jest w stanie klasyfikować niektóre zdjęcia szybciej i bardziej wiarygodnie niż komputery. Miło nam powitać projekt Herschel w Zoouniverse” powiedział Robert Simpson kierujący Zoouniverse.
Obserwacje Spitzera pokazują ciemne obszary wewnątrz jasnych obłoków międzygwiazdowego gazu i pyłu. Do tej pory zakładano, że są to gęste obłoki znacznie chłodniejszego pyłu, którego nie mogą dostrzec kamery Spitzera i które wydają się ciemne na tle jasnego tła.
Obserwatorium Herschela bada zakres dalekiej podczerwieni, dzięki czemu może dostrzec znacznie chłodniejszy pył niż Spitzer. Spodziewano się więc, że te ciemne obszary będą jasne na zdjęciach z Herschela. Zaskakująco dla astronomów okazało się, że niektóre z obszarów również są ciemne.
Naukowcy od razu rozpoczęli analizę które z tych obszarów to rzeczywiste ciemne obłoki, a które są „dziurami” w kosmosie. Niestety zdjęcia obłoków są zbyt skomplikowane do analizy dla algorytmów komputerowych, dlatego zdecydowano o udostępnieniu zdjęć internautom, biorącym udział w społecznościowych projektach naukowych.
Herschel to obserwatorium podczerwone wystrzelone w kosmos w 2009 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), natomiast obserwatorium Spitzer zostało umieszczone w przestrzeni komicznej w 2003 roku przez NASA. Platforma Zoouniverse jest społecznościowym projektem naukowym, w jej projektach wzięło udział ponad 700 tysięcy internautów, w tym wielu Polaków.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce