Korupcja? Lubią to

Opublikowano: 22.02.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 947

Koncerny wydobywcze, m.in. Shell, lobbują przeciw przepisom antykorupcyjnym. Nie chcą informować o tym, jakie stawki płacą za surowce w poszczególnych krajach.

Jak informuje portal wyborcza.biz za „Financial Times”, nowe przepisy w prawie antykorupcyjnym w USA i Unii Europejskiej mają na celu zwiększenie przejrzystości transakcji między koncernami wydobywczymi a rządami, w tym reżimami sprzedającymi ropę, gaz czy minerały. Zmiany mają też umożliwienie kontroli, czy firmy inwestują lokalnie z korzyścią dla społeczności danego kraju.

Propozycje te wywołały sprzeciwy ze strony koncernów wydobywczych. Shell uważa, że nowe regulacje będą uciążliwe i niezgodne z lokalnym prawem. Na przykład w Katarze informacje na temat płatności za surowce są poufne ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Z kolei BHP Billiton, jeden z największych koncernów wydobywczych, przekonuje, że takie rozwiązania nie powstrzymają korupcji. W takim razie chyba nie powinni się ich obawiać…

Pomysł poparli natomiast ludzie biznesu, m.in. George Soros i Bill Gates. Soros stwierdził, że jako inwestor chciałby wiedzieć, czy dana firma ma przejrzyste relacje z rządami. Natomiast Bill Gates przypominał, że zasoby naturalne Afryki w eksporcie były warte 246 mld dol. w 2009 r., czyli prawie sześć razy więcej, niż wynosi pomoc rozwojowa dla tego kontynentu.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 22.02.2012 09:47

    “…ze względu na bezpieczeństwo narodowe…”

    Dobre sobie. Pewnie tak jest, bo jak społeczeństwo dowiedziało by się o ich machlojach to by do niejednej rewolucji doszło.

  2. 23 22.02.2012 12:32

    shell go to hell!

  3. ARTUR 22.02.2012 13:56

    To samo dotyczy żywności genetycznej ,koncerny przetwórcze chciałyby natychmiast uruchomić produkcję żywności genetycznej ale najpierw trzeba przekupić władze i urobić społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.