Koreańskie samoloty FA-50 wzbudzają kontrowersje

Opublikowano: 27.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2110

FA-50 to taki myśliwiec jak z kury domowej jastrząb – napisał ekspert wojskowy Jarosław Wolski.

https://www.youtube.com/watch?v=yXSX0Re_50E

Polska ma kupić od Korei Południowej czołgi K2, armatohaubice K9 i trzy eskadry myśliwców FA-50 – poinformował w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak. Armatohaubice i czołgi K2 podobno przybędą do Polski jeszcze w tym roku, a FA-50 mają być odebrane w 2023 roku.

W pierwszej fazie czołgi będą produkowane w Korei Południowej, kolejne podzespoły będą produkowane w Polsce. Błaszczak podkreślił, że trwają rozmowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z koreańskimi firmami dotyczące produkcji i ich serwisowania.

Samolot FA-50, którego Polska kupi 48 sztuk, wzbudza kontrowersje. Południowokoreański FA-50 został opisany przez generała Pszczołę jako lekki, dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, bardzo podobny do amerykańskiego F-16, ale nieco mniejszy. Główna różnica polega na tym, że FA-50 jest lżejszy o 4 tony i może przewozić mniej sprzętu niż F-16; układ kokpitu jest prawie identyczny zarówno w F-16, jak i FA-50, i oba są wyposażone w ten sam elektroniczny system kontroli lotu „fly-by-wire”.

Na temat wehikułu krążą różne opinie. Defence24.pl poinformował, że samoloty te są przeznaczane głównie tam, „gdzie nie ma potencjalnego przeciwnika z siłami powietrznymi z prawdziwego zdarzenia, albo jako samoloty szkolno-bojowe”.

Portal Kresy.pl uważa, że wbrew temu, co stwierdził generał Jacek Pszczoła, Inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, „jest to raczej lekki samolot pola walki, służący do bliskiego wsparcia z powietrza, a nie maszyna wielozadaniowa, do tego nieprzystosowana do zwalczania celów powietrznych na średnich czy długich dystansach”.

Ekspert wojskowy Jarosław Wolski skomentował: „FA-50 to taki myśliwiec jak z kury domowej jastrząb”.

Bartłomiej Kucharski napisał: „Ktoś, kto powiedział ministrowi Błaszczakowi, że to myśliwiec, okrutnie go okłamał”.

Z kolei Marcin Kwaśniewski: „IMO Błaszczak to wie, to generałowie muszą teraz ściemniać pod publikę, że FA-50 będzie myśliwcem wielozadaniowym, a nie po prostu maszyną łatającą braki w maszynach szkoleniowych (40% kadetów z Dęblina nie jest oblatana na odrzutowcach). I jako taka będzie miała sens”.

Autorstwo: Michał Waligó©a
Na podstawie: Kresy.pl, „Remix News”, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.