Kopciuchy się z nas śmieją

Opublikowano: 17.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 570

Chciałem poruszyć bardzo ważną kwestię. Być może komuś wydaje się, że problem tzw. kopciuchów to pryszcz, że odłożenie sprawy terminu ich likwidacji na rok to bagatelka. Bardzo szybko wyprowadzę kogokolwiek z tego błędu podając własny przykład.

Otóż mieszkam w zasadzie w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, mam około 900 metrów do jego granic do TANAP, tj. do słowackiego parku, jeszcze bliżej – 800 metrów.

I co? Nie ma tu czym oddychać!!! Jest godz. 21.00 pasowałoby przewietrzyć chałupę po upalnym (24″C) dniu, nie ma szans!!! Dymu od groma, nie wyjdziesz na ganek, okna szczelnie pozamykane, a przecież wiadomo, że ponad 50% tego dziadostwa i tak przedostaje się przez okna, drzwi, mostki termiczne itd.

Od wielu lat nie suszymy prania na polu, bo po prostu śmierdziało dymem węglowym i było czarne od sadzy. A w zimie jest jeszcze gorzej, teraz grzeją wodę w bojlerach dla mośków, którym się zdaje że przyjechali nałykać się czystego, górskiego powietrza. AKURAT!!! Smog – i to całoroczny, brak czujników nie bez przyczyny – na żadnej stacji narciarskiej, czy to Białka Tatrzańska, Bukowina Tarzańska, czy też Jurgów, nigdzie nie ma czujnika. Gdy o tym napisałem w komentarzu do artykułu o smogu w „Tygodniku Podhalańskim” (24tp.pl), to mało mnie nie zlinczowali (pewnie biznesmeni od 7 boleści).

Co z tym zrobić? Jest niby akcja opisana częściowo na stronie Radia Kraków (ponoć dzieje się to także w innych województwach).

Pierońsko trudno znaleźć tą stronę z ankietą na stronie Urzędu Marszałkowskiego, więc dla ułatwienia podaję TUTAJ link dla Małopolski (dla innych województw – trzeba szukać, może ktoś udostępni???

Wszystko to jest ważne tylko do 23.08.2022, potem konsultacje społeczne są zamykane. Warto napisać choć parę słów, jeśli tylko myślisz i czujesz podobnie jak ja.

Nie potrzeba mi czujników – jestem sportowcem, muszę oddalać się od wioski o wiele kilometrów, by ćwiczyć. Przypomnę tylko, że dorosły człowiek w stanie spoczynku zużywa około 6 litrów tlenu na minutę (wiedzą dobrze o tym choćby astronauci), a w czasie wzmożonego wysiłku (np. wspinaczka górska, biegi terenowe etc.) człowiek zużywa ponad 300 litrów tlenu na minutę!!! Pytanie: skąd go wziąć???

Sami siebie niszczymy, przez złomy na drogach, kopciuchy, biznesy nastawione li tylko na zysk. Niegroźna nam systemowa depopulacja – sami ją tworzymy i to jest chyba najstraszniejsze w tym wszystkim, jak niewielu to dostrzega.

Tematy kopciuchów są wyśmiewane np. w komentarzach na portalu podhale24.pl, gdzie troglodyci węglowi wprost pytają, kto im zwróci za płacone kary za palenie śmieciami!!! Czyli odczytują to jako zgodę na palenie byle czym?!? Zgroza!!! I dodam jeszcze, że to czuć wyraźnie: już ludzie na sąsiedniej ulicy palą śmieciami, gumą czy oponami. Tu żadne kary i mandaty nie pomogą, musieliby pootwierać osobne dyżurki i przywiązać na łańcuchu milicjanta z popielniczką do każdej kopcącej chałupy. Robi się i śmiesznie i strasznie.

To tyle w wielkim skrócie w tym temacie, baaardzo wielkim skrócie, bo temat jest potężny (jak ten smog), ale być może znajdę ludzi myślących podobnie i chcących działać. Pozdrawiam.

Autorstwo: Huston Problem
Źródło: WolneMedia.net

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.