Kopalnia w Bochni i Zamek Żupny na liście UNESCO

Opublikowano: 25.06.2013 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1054

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sztolnie w Bochni i wielicki zamek żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólna nazwą „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni”.

Decyzję o rozszerzeniu listy o kolejne polskie zabytki podjął Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży. Zabiegała o to dyrekcja kopani soli w Bochni. Do współpracy na rzecz rozszerzenia rejestru włączyły się też dyrekcja kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce; koordynacją i nadzorem nad opracowaniem wniosku zajął się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową stanowią 3 szyby oraz 9 poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu, a cenną spuścizną kultury duchowej bocheńskich górników są podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

W piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano także drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.

Również w piątek na listę wciągnięto sycylijską Etnę, pustynię Namib w Namibii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku. Z kolei w sobotę komitet zdecydował o wpisaniu na listę UNESCO japońskiej góry Fudżi – najwyższego szczyt tego kraju i świętej góry wyznawców szintoizmu.

Posiedzenie Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa rozpoczęło się w czwartek i potrwa do 27 czerwca. W tym czasie komitet ma rozpatrzyć wnioski dotyczące 31 obiektów przyrody i kultury pretendujących do znalezienia się na oenzetowskiej liście światowego dziedzictwa.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 dóbr z terenów Polski. Na całym świecie rejestr obejmuje 969 obiekty ze 157 krajów.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.